Experiment euro končí – je len otázne ako

Autor: Pavol Podolay | 8.7.2015 o 12:59 | Karma článku: 13,22 | Prečítané:  2587x

V zjednotenej Európe v roku 2015 má „politická elita“ všetko iné, len nie situáciu pod kontrolou. Zostupná špirála dlhov viecerých krajín eurozóny sa zdá byť nezastaviteľná a nasávacím účinkom ťahá nezadržateľne euro ku dnu.

Napriek tomu nás krasorečníci Európskej únie neustále presviedčajú o opaku. EÚ a aj celá eurozóna sa nachádzajú vo vážnej kríze. Dezolátnou politikou nám jej politické špičky narobili veľa problémov: experiment euro, kríza na Ukrajine, neregulovaný prílev utečencov, …

Vyhliadky teda nie sú pre krajiny eurozóny moc ružové. Otázka už neznie, či euro padne, ale akým spôsobom. Všetky opatrenia na riešenie hospodárskej krízy - najmä v eurozóne sa skončia jedným krachom. Celý experiment jednotnej meny pre krajiny s rôznou výkonnosťou ekonomík sa ukázal v plnej nahote ako politická ilúzia a naivita politikov, ktorí nerešpektovali ekonomické zákonitosti. To sa teraz vypomsťuje v čoraz viacerých krajinách, pre ktoré je takáto mena jednoducho moc pevná a nemôžu s ňou byť konkurencieschopné, ako napríklad Nemecko, ktoré malo zrovnateľne silnú marku. Krajiny stredozemného mora sa teda nachádzajú vo falošnej mene.

Problémy s eurom najlepšie vidno okrem malého Grécka najnovšie aj na „veľkej“ ekonomike, tak veľmi zadľženého Talianska, Španielska a mohol by som menovať ďaľšie krajiny. Euro prinieslo týmto, najmä južným krajinám, možnosť zadlžovania sa za veľmi nízke úrokové sazby a z toho vyplývajúce problémy súčasnosti. V Španielsku stúpla teraz nezamestnanosť na rekordných 25 percent (u mládeže až 50), čím drží táto krajina primát v rámci Európskej únie. Špirála sa točí čoraz rýchlejšie a ťahá aj tých niekoľko zdravých ekonomík v eurozóne ku dnu. Zároveň sa v Európe posilňujú extrémne strany na ľavej a pravej strane. To do budúcnosti neznamená nič dobrého.

Nemohúcnosť predstaviteľov Európskej únie a dokonca ich určitá podriadenosť globálnym finančným zoskupeniam premenila aj menovú eurozónu na dlhovú úniu, ktorá slúži k faktickej privatizácii štátnych rozpočtov a národných bánk štátov Eurozóny a to v prospech súkromných bánk. To síce zásadne odporuje Maastrichtskej zmluve, ale akosi to politikom nevadí. Najväčším problémom eurozóny bolo a je práve nedodržiavanie tejto platnej zmluvy, ako aj pravidiel týkajúcich sa zadlžovania štátov ktoré zaviedli euro. Podľa zmluvy zodpovedajú za vlastné dlžoby a nemôžu tieto prenášať na iné krajiny, ako sa to teraz deje. Európska centrálna banka neustále prekračuje svoje kompetencie a momentálne udržuje Grécko nad vodou ELA pôžičkami. Grécky premiér Tsipras je zástancom venezuelského modelu socializmu zosnulého prezidenta Cháveza. Grékom ale chýba maličkosť na finacovanie – nafta. Tak na to teda musí poslúžiť dojná krava - eurozóna. Slovenskí dôchodcovia majú teda financovať oveľa vyššie grécke dôchodky? To je predsa choré.

Pán Fico majte tiež tú odvahu ako Tsipras v Grécku a urobte referendum s otázkou, či sú Slováci ochotný naďalej financovať zbankrotované Grécko. Veď to bola práve vaša strana SMER (s pomocou ďaľších "zástupcov ľudu"), ktorá 13. októbra 2011 otvorila daňovníkom na Slovensku dvere k tomuto nezmyselnému financovaniu.

Množiace sa rozpočtové deficity krajín eurozóny a nedodržovanie platných zmlúv sú preto najväčšou hrozbou a povedú k rozpadu menovej únie. Spoločná mena spôsobila skoro vo všetkých krajinách eurozóny hospodársky útlm a viedla k nezodpovednému nárastu štátnych dlhov. Experiment eura, v čiste politickej realizácii, priniesol len katastrofu pre Európu. Ekonomické zákony sa nedajú politickým rozhodnutím negovať. Žiaľ na takéto nedomyslené rozhodnutia niekoľkých politikov teraz doplatia (finančne) najmä obyvatelia eurozóny ale aj Európskej únie. Vzhľadom k prertrvávajúcim ekonomicky neodborným a čiste politickým postupom (kupovaní času) vedúcich predstaviteľov Európskej únie v otázkach dlhovej krízy krajín eurozóny (dlhy sa splácajú ešte väčšími dlhmi) je potrebné mať pripravený plán B, teda opätovného zavedenia národnej meny. Čím skôr, tým lepšie. Po zhliadnutí dnešnej turbulentnej debaty v Európskom parlamente v Štrasburgu, za účasti gréckeho premiéra, je krach eura je už len otázkou, ako ten (veľmi drahý) experiment skončí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Reportáž Zuzany Kepplovej

Kauza Dobšiná: Čo sa to stalo v našom meste

Prečo Dobšinčania odchádzajú a prečo zostávajú.

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Toto leto som nebol nikde. Ale bol som tam s Kočnerom

Threema je, čo sa priamych dôkazov týka, jalová.

Už žiadne hu, hu, hu. Bývalý Trnavčan je pre Slovan hrdinom

Taký rachot nový štadión ešte nezažil, Stocha urážali.


Už ste čítali?