Riziká dohody TTIP medzi EÚ a USA

Autor: Pavol Podolay | 1.6.2014 o 22:07 | (upravené 1.6.2014 o 22:43) Karma článku: 20,94 | Prečítané:  4716x

V západných krajinách Európskej únie silnie kritika s navrhovanou dohodou TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) o voľnom obchode medzi Európskou úniou a USA. Dohodou by tak vznikol trh s vyše 800 miliónmi obyvateľov. To by bola vcelku pozitívna správa, keby…

Keby sa rokovania neviedli medzi EÚ a USA tajne a za účasti 600 zástupcov lobystických skupín, ale bez jediného poslanca Európskeho parlamentu! Hlavným cieľom nie je zrušenie cla, veď to sa už dnes prakticky nevyberá. Primárnym cieľom je, rôzne predpisy a zákony zjednotiť, a práve tu je kameň úrazu. V EÚ tým hrozí zavedenie nižších štandardov najmä v oblasti životného prostredia, ochrany spotrebiteľa, ale aj sociálnych vymožeností. Prednosť majú totiž zisky koncernov. Dohoda o voľnom obchode sa deje za zavretými dverami EÚ. Rokovania by mali prebiehať transparentnejšie a na konci by sa k tomu mali vyjadriť aj občania EÚ. Veď taká dohoda o voľnom obchode medzi s USA a Európskou úniou zmení od základu charakter EÚ. Fakticky to bude rozšírenie Európskej únie – o jedného obrovského partnera.

Teraz, po škandále NSA s odpočúvaním v Európe narástla skepsa voči USA. Je preto neakceptovateľné, že o tejto dohode rokuje len malá skupina ľudí a parlamenty členských krajín Európskej únie sa na tomto procese vôbec nepodieľajú. To veru nemá s demokraciou nič spoločné!

Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a USA ponúka síce šance, ale aj značné riziká. Momentálne je ťažké ich odhadnúť, nakoľko ich nepoznáme. Takáto tajná diplomacia je neakceptovateľná už vzhľadom k tomu, že sa jedná o fundamentálnu zmenu od vzniku EÚ a zoskupenia NATO.

Parlamenty jednotlivých krajín Európskej únie musia o jednotlivých kapitolách diskutovať, veď tu neexistuje žiadna časová tieseň. Dohoda TTIP zmení základný charakter Európskej únie. A zatiaľ je v diskusii dosť bodov, ktoré občania v EÚ nechcú.

Rokovania musia byť transparentné nielen pre skupiny lobbistov, ale pre všetkých občanov Európskej únie. Na konci rokovaní by sa malo uskutočniť v Európe referendum. Na pôde Európskej únie sa nateraz s takým niečím neráta, a preto by to mala po voľbách nová Komisia a Európsky parlament ako demokratický inštrument zaviesť. Ináč bude stále viac stúpať skepsa občanov k Európskej únii.

TTIP pravdepodobne neprinesie ani vznik nových pracovných príležitostí, nakoľko budú malé a stredné firmy vytlačené veľkými koncernami, ktoré sú schopné s menším personálom masovo produkovať lacné tovary. O nič lepšie to nebude ani v oblasti poľnohospodárstva, kde subvencionovaní americký farmári (aj za pomoci masívného nasadenia chémie) malých a stredných európskych poľnohospodárov urobia fakticky nerentabilnými.

Veľa občanov si robí starosti najmä pre zmeny týkajúce sa  potravinového priemyslu v Európskej únii. Sú to klonované kravy, hormónové mlieko a mäso s rastovým hormónom Ractopamin, chlórom čistená hydina, geneticky manipulované potraviny (Gen-Food). Je tu aj riziková technológia ťažby plynu „Fracking“ používaná práve v USA, kde má Európa veľké pochybnosti ohľadom životného prostredia. Problémom je aj plánované zriadenie rozhodovacích súdov, kde neexistuje možnosť odvolania sa. Pozor treba dávať aj na to, aby sa nezmenil systém bankovníctva v Európe a nenastali v ňom americké pomery. V USA sa vôbec nepoučili s poslednej finančnej krízy a pravidlá Wall-Stret v Európe naozaj nepotrebujeme.

Aj novozvolení poslanci Europarlamentu za Slovensko by sa mali touto citlivou tématikou, ktorá sa bytostne dotýka všetkých občanov, teraz zodpovedne zaoberať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan pridal tretí etapový triumf, tesne porazil Kristoffa

O víťazovi rozhodol záverečný špurt.

TECH

Otvorili záhadný sarkofág. Kliatba nás nezasiahla, hlásia archeológovia

Čierny sarkofág bol dôvodom špekulácií.


Už ste čítali?