Slovensko zlyháva aj v ekologickom poľnohospodárstve

Autor: Pavol Podolay | 14.2.2014 o 22:07 | (upravené 27.2.2014 o 13:38) Karma článku: 26,23 | Prečítané:  2773x

V Norimbergu otvorili 25. ročník veľtrhu Biofach 2014, ktorý je najväčším odborným fórom  v oblasti ekologických a bio potravín na svete. Zúťastňuje sa ho 2.235 vystavovateľov zo 76 krajń sveta. Veľkými stánkami sa tu samozrejme prezentujú aj všetky okolité krajiny, okrem Slovenska. Jednoducho sa stále nevieme patrične prezentovať. Ešte aj krízou zmietaná Ukrajina tu má veľkú prezentáciu s 15-timi vystavovateľmi. O Maďarsku (18), Česku (15), Poľsku (13), Rakúsku (89), Bulharsku (19), Rumunsku (44). Chorvátsku (10), Slovinsku (8) a Švajčiarsku (33) ani nehovoriac.

Ukrajina_500.jpg

Prebiehajúci veľtrh, sprevádzaný aj odbornými fórami, je venovaný tématike zachovania, poťažne obnovenia  zdravého stravovania sa v budúcnosti. Ako nám to ukazuje posledný príklad hlasovania v Európskom parlamente o pripustení nového druhu geneticky manipulovanej kukurice s USA, pod názvom Pioneer 1507, je dôležité venovať zvýšenú pozornosť práve ekologickému stravovaniu. Genetické inžinierstvo je ešte stále technológia, ktorá predstavuje riziko pre zdravie obyvateľstva a životné prostredie. Účinky takýchto potravín môžu mať dlhodobo nedozerné následky na budücu populáciu.

Raz vysadená rastlina sa krížením s inými rastlinami stáva veľkým rizikom, nakoľko sa šíri už úplne nekontrolovane do životného prostredia. Dlhodobé štúdie o zdravotných účinkoch geneticky modifikovaných plodín totiž neexistujú. Teraz je zákaz pestovania takýchto plodín v rukách jednotlivých krajín EÚ. Nemecké ministervo výživy a poľnohospodárstva výsev tejto kukurice zakáže. Je to plne v súlade s mienkou obyvateľstva, kde je vyše 80 % proti takýmto potravinám. Ako sa tu zachová Slovensko? Prijmeme potichu aj toto rozhodnutie? Zhltneme, tentokrát doslova, skutočne všetko aj "s navijákom", čo za nás rozhodne Brusel?

Po prvý raz sa začala na Slovensku pestovať geneticky modifikovaná kukurica MON 810. Na približne tridsiatich hektároch ju vysiala nadnárodná biotechnologická spoločnosť Monsanto. Umožnilo jej to rozhodnutie Európskej komisie, ktorá túto kukuricu zaradila v septembri 2004 do európskeho katalógu osív. Geneticky manipulované plodiny však niektoré štáty EÚ odmietli pestovať. Napríklad aj sudedné Rakúsko, Maďarsko, Poľsko a ďalšie. Na Slovensku sa pestovanie genetickej kukurice vraj nemôže zakázať. Bráni tomu najmä nepresné prevzatie tzv. bezpečnostnej doložky z príslušnej smernice Európskej komisie do národnej legislatívy! Ak je to pravda, tak je to skutočne "skvelá" správa. Hlavne, že máme svojich zástupcov v príslušných slovenských a európskych grémiách. Pýtam sa ale načo? Veď potom vôbec nezatupujú záujmy krajiny, niekoho iného.

Úroda tejto "slovenskej" genetickej kukurice pravdepodobne končí v liehovare, alebo ju využívajú na kŕmenie dobytka. To je skutočne „svinstvo", lebo sa to nakoniec dostane do našeho organizmu. Producenti potravín totiž nemajú povinnosť deklarovať, čím bol ich dobytok krmený. Tomu sa povie ochrana spotrebiteľa!

Táto najnovšia sorta kukurice Pioneer 1507 prichádza do krajín Európskej únie s USA. Čo sa týka potravín, s tejto krajiny k nám v poslednej dobe nič dobrého neprišlo. Keď človek vidí súčasnú americkú populáciu, vie o čom tu je reč. Táto krajina sa svojou potravinovou politikou a spôsobom stravovania likviduje prakticky sama. A teraz by mala byť na rade aj Európa? Je preto dôležité, ako zdravo sa budeme v budúcnosti stravovať, veď ide o naše deti a vúčatá, a tým aj o budúcnosť našej krajiny.

Európsky parlament v hlasovaní totiž nedosiahol kvalifikovanú väčšinu proti povoleniu tejto sorty kukurice a teraz bude rozhodnutie odovzdané Európskej komisii. Zodpovedný komisár EÚ pre zdravie Tonio Borg z Malty je ale považovaný za obhajcu(!) geneticky manipulovaných potravín. Je to teda "skutočný" obhajca zdravia občanov Európskej únie. Komisár, ktorého nikto v EÚ nevolil, ale bol "demokraticky" dosadený do funkcie. Takto nám potom fungujú vrcholné európske grémiá. Aj preto je dôležité do europarlamentu poslať v máji 2014 takých poslancov, ktorým ide aj o zmenu fungovania EÚ a podstatné veci európskej legislatívy, ale nie o nejaké znižovanie výkonu vysavačov! Mali by tam byť teda ľudia, ktorým na Slovensku ešte stále úprimne záleží.

Práve oblasť pestovania ekologicky zdravých potravín by bola schodná cesta na revitalizáciu slovenského poľnohospodárstva aj v európskom kontexte. Táto oblasť je mimoriadne perspektívna, ako nám to dokazuje aj vysoká účasť vystavovateľov z celého sveta, mimo Slovenska, na tohoročnom veľtrhu Biofach 2014 v Norimbergu. Slovensko by sa malo prebrať z letargie ktorá ovládla aj poľnohospodárstvo a vziať si do rúk zodpovednosť za zdravé stravovanie svojich občanov. Bolo by načase obnoviť aj potravinovú sebestačnosť krajiny. Slovensko na to má všetky predpoklady, treba len robiť správnu poľnonospodársku politiku. Ale v neposlednom rade ide aj o politiku v európskych inštitúciách, kde má aj naša krajina svojich zástupcov, ktorým by viac sebavedomia vôbec nezaškodilo. Nebuďme figúrkami v rukách Bruselu!

Foto autor

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan pridal tretí etapový triumf, tesne porazil Kristoffa

O víťazovi rozhodol záverečný špurt.

TECH

Otvorili záhadný sarkofág. Kliatba nás nezasiahla, hlásia archeológovia

Čierny sarkofág bol dôvodom špekulácií.


Už ste čítali?