Euroval - dobrá správa aj pre Slovensko

Autor: Pavol Podolay | 8.2.2014 o 22:17 | (upravené 10.2.2014 o 16:25) Karma článku: 24,59 | Prečítané:  5361x

Euroval: Nemecký Ústavný súd brzdí ECB. To nebola obyčajná facka, to bol úder päsťou, ktorý dostala Európska centrálna banka (ECB) od nemeckého Ústavného súdu. A bol na to najvyšší čas. V ostrom tóne nemeckí ústavní sudcovia konštatovali, že Európska centrálna banka a jej šéf Mario Draghi prekročili svoje kompetencie. Jedná sa o jeho prehlásenie, že na záchranu eura bude ECB nakupovať dlhopisy zadĺžených krajín bez akéhokoľvek limitu. To ale porušuje zákaz tzv. OMT-rozhodnutia („Outright Monetary Transactions") ktorým sa zakazuje práve ECB monetizácia štátneho dlhu, teda jeho financovanie novými peniazmi, ktoré si k tomuto účelu vytlačila centrálna banka. Povedané inými slovami: ECB nie je dovolené, na vlastnú päsť a bez finančného limitu, ale na riziko tretích (rozumej daňových poplatníkov) týmto spôsobom zachraňovať bankrotujúce európske krajiny.

Ničivejšie toto rozhodnutie už ani nemohlo dopadnúť. Bolesti hlavy to spôsobuje nielen v ECB vo Frankfurte nad Mohanom, kde sídli Talian Draghi, ktorý sa svojou uvoľnenou finančnou politikou už ani nemôže v Nemecku poriadne ukázať. Tá rana prišla aj do Berlína, kde sudcovia zaviazali nemecký parlament a vládu pri takomto eklatatnom porušovaní kompetencií zo strany orgánov EÚ - konať. Je to zároveň aj šťuchnutie do kancelárky Merkel, ktorá nechala svojou mlčanlivosťou Draghiho takto nezodpovedne konať. V prípade naplnenia ručenia za túto monetárnu politiku Draghiho ručia totiž najviac nemecký daňový poplatníci. Nemecko za riziká, ktoré ECB produkuje, ručí (zatiaľ) v eurovale ESM 27 percentami, čiže 190 miliardami eur. Je zarážajúce, že až rozhodnutie Ústavného súdu vždy pripomenie voleným zástupcom ľudu ich zodpovednosť. Ako je to zo zodpovednosťou poslancov a vlády voči zadlžovania národa na Slovensku? Veď aj na Slovensku máme predsa Ústavný súd.

euro.jpg

Nemecký Ústavný súd sa teda obrátil na Európsky súdny dvor v Luxemburgsku so žiadosťou, aby preveril, či môže ECB teoreticky neobmedzene nakupovať štátne dlhopisy krajín eurozóny a ich týmto spôsobom financobať. Neobmedzený nákup štátnych dlhopisov bol jedným z nástrojov Draghiho, ktoré mali stabilizovať eurozónu zasiahnutú dlhovou krízou. Európsky súdny dvor toto votum nemeckých kolegov nemôže ignorovať bez toho, aby zatiahol EÚ do právnej krízy. Eurozóna, ktorá by nemecké námietky jednoducho zvalcovala, je odsúdená na stroskotanie. Okrem toho je vylúčené, že by nemeckí ústavní sudcovia nejaké luxemburgské rozhodnutie v prospech ECB nechali len tak prejsť.

Nemecký Ústavný súd sa s programom nákupu dlhopisov zaoberá od minuloročného júna a zároveň s ním posudzuje aj to, či je celý európsky fiškálny pakt a záchranný mechanizmus ESM v súlade s nemeckou ústavou. O žalobe ESM a fiškálnom pakte rozhodne už 18. marca 2014. Program nákupu dlhopisov, ktorý ECB uplatňuje, žalovalo na Ústavnom súde viac ako 35-tisíc občanov v Nemecku. Sťažovatelia tvrdia, že program ECB je v rozpore s nemeckým i s európskym právom a v tejto žalobe ich podporujú aj poslanci parlamentu v Berlíne. Medzi najznámejších patrí napríklad poslanec bavorskej konzervatívnej Kresťansko-sociálnej únie (CSU) Peter Gauweiler. K tejto žalobe eurovalu ESM na nemeckom Ústavnom súde v Karlsruhe som sa osobne pridal tiež.

Ďaľšie „len tak ďalej" v tejto eurovalovej záchrannej politike už teda nebude. A to je dobrá správa aj pre Slovensko a jeho daňových poplatníkov. Veď aj Slovensko ručí (zatiaľ) "len" 5,7 miliardami eur!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Reportáž Zuzany Kepplovej

Kauza Dobšiná: Čo sa to stalo v našom meste

Prečo Dobšinčania odchádzajú a prečo zostávajú.

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Toto leto som nebol nikde. Ale bol som tam s Kočnerom

Threema je, čo sa priamych dôkazov týka, jalová.

Už žiadne hu, hu, hu. Bývalý Trnavčan je pre Slovan hrdinom

Taký rachot nový štadión ešte nezažil, Stocha urážali.


Už ste čítali?