Rozpadne sa Smer?

Autor: Pavol Podolay | 7.9.2013 o 23:07 | (upravené 8.9.2013 o 0:34) Karma článku: 32,27 | Prečítané:  8974x

To by bola konečne dobrá správa pre Slovensko. Slovenská ekonomika totiž od vlády Vladimíra Mečiara nebola v horšom stave ako je dnes. Potvrdzuje nám to aj najnovšia správa ekonomického fóra. Za prvej vlády preméra Fica sa zdvojnásobili úniky na dani z pridanej hodnoty. Slovensko je druhou najhoršou krajinou, hneď za Gréckom, vo výbere DPH a vo veľkosti daňových podvodov. Premér Slovensko ženie gréckym Smerom.

Smer teda ruinuje hospodársky Slovensko. Tento fakt nám v týchto dňoch potvrdilo Svetové ekonomické fórum. Vyplýva to zo zverejneného Globálneho indexu konkurencieschopnosti. Slovensko sa v tomto rebríčku prepadlo na najhoršiu úroveň za posledných 16 rokov. To že Rwanda, Vietnam, Botswana a ďalších 74 krajín sveta je v súčasnosti pre podnikanie atraktívnejších ako Slovensko je veľmi zlá správa. Krajina sa  dostala do pozície druhej najmenej konkurencieschopnej krajiny v rámci Európskej únie, nižšiu priečku obsadilo len Grécko. A to už je čo povetať. Konkurencieschopnosť Slovenska zhoršili najmä zákony, ktoré prijala terajšia jednofarebná vláda po uchytení celej moci. Rastie nezamestnanosť, Slovensko má rekordný dlh a vyhliadky pre krajinu sú veľmi negatívne.

V porovnaní s krajinami na podobnom stupni ekonomického rozvoja Slovensko zaostáva v infraštruktúre a v inováciách, ale stúpa v rozmachu korupcie. Krajina je najhoršia aj v kvalite verejných inštitúcií, čo sa týka hlavne vymožiteľnosti práva, ale aj  dôvery v politikov. Kvalita vzdelávacieho systemu je už viac ako povážlivá.

človek roka 2012 pre severovýchodnú Európu nemá pre krajinu žiadnu víziu okrem istôt (ale pre koho?) a možno aj preto bude chcieť zdupkať zo zodpovednosti do Grasalkovičovho paláca. Byť šéfom exekutívy v tejto krízovej dobe, nie je ani na Slovensku, žiadna zábava. Tú si treba pravdepodobne nahradiť iným spôsobom.

Prípadná kandidatúra premiéra na post prezidenta by samozrejme potom od základu zmenila slovenskú politiku. V Smere totiž vypukne boj o lídersto a ten perspektívne zničí stranu. Tak ako umrelo HZDS, ktoré nenašlo náhradu za Mečiara, tak to bude aj so Smerom. Predseda Fico sa totiž nedá nahradiť. Strana stojí na ňom a sním aj padá. To vie dnes aj väčšina členov Smeru.

Pred premiérom stojí teda veľmi ťažká úloha. Musí sa dostať do prezidentského paláca a pritom vysvetliť voličom Smeru prečo zdupkal s takej funkcie, kde mal obrovskú mocenskú pozíciu. Ak sa na tú voľbu skutočne dá a v druhom kole prehrá (čo je veľmi pravdepodobné), tak je politicky odrovnaný. Či sa mu podarí inštalovať takého preméra, ktorý bude schopný úspešne spravovať jeho politický kapital je viac ako otázne. A to bude ten začiatok rozpadu Smeru a zároveň aj nádej na ekonomicky lepšie časy pre Slovensko. Príde čas, kedy sa aj Slováci konečne prebudia z toho sna istôt. Škoda je len toho premárneného času.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan pridal tretí etapový triumf, tesne porazil Kristoffa

O víťazovi rozhodol záverečný špurt.

TECH

Otvorili záhadný sarkofág. Kliatba nás nezasiahla, hlásia archeológovia

Čierny sarkofág bol dôvodom špekulácií.


Už ste čítali?