Pán Fico prebudí sa vláda konečne do ekonomickej reality?

Autor: Pavol Podolay | 2.8.2013 o 23:30 | Karma článku: 34,39 | Prečítané:  6339x

Ak Ste pred voľbami sľúbil ľuďom istoty, tak ich nepokazte neustálimi nevhodnými zásahmi do (ešte čiastočne) fungujúcej ekonomiky. Odrazí sa to aj na zamestnanosti a tým na každého osobnej istote, či bude mať, alebo nebude mať prácu. Zvýšenie daní, ako sa teraz ukazuje bolo kontraproduktívne. Keby Ste po nástupe vlády bol len dal na moju výzvu z 27. marca 2012! Po zvýšení daní a celkovom zhoršení podnikateľského prostredia sa Slovensko totiž ocitlo v skupine prakticky skrachovaných krajín (Grécko, Cyprus , Španielsko a Portugalsko). Súčasná vláda rozohrala ekonomicky nebezpečnú hru pre krajinu, ktorá bola ešte v nedalekej minulosti tým povestným "Podtatranským tigrom" v Európe. Slovensko po roku 2004 (zavedenie rovnej 19-percentnej dane) skutočne zažilo historický ekonomicko-investičný boom. To boli dobré časy pre budovanie prosperity krajiny a jej občanov.

Vláda Smeru teda vedie krajinu k hospodárskemu úpadku a občania - voliči Smeru to buď nevidia, alebo nechcú vidieť (vzhľadom na tie preferencie strany). Oboje je viac ako zlé. Slovensko sa rúti do dlhovej pasce, ako nám to nedávne údaje Eurostatu ukázali čierne na bielom. Dlh narástol na úroveň 39 mld. € a najmä jeho dynamika je desivá. Za posledných 5 rokov sa prakticky zdvojnásobil, keď narástol z 28% na skoro 55%. Kto bol väčšiu časť tejto doby vo vláde?
Istý je fakt, že socializmus a teda aj taká vláda v dejinách žiadnu socialistami spravovanú krajinu, a to hocikde na svete, nedoviedla k ekonomickej prosperite. To je proste dokázateľný fakt. Žeby tu bolo práve Slovensko tou svetlou výnimkou? Tu si dovolím, pri všetkej úcte k súčasnej vláde, silne pochybovať. Veď sa vám ekonomika začína rúcať doslova pod nohami. Vláda žiadne nové pracovné miesta nevytvorí, samozrejme okrem tých, pre dobrých kamarátov. Preto je tak prepotrebné urobiť Slovensko opäť atraktívnou krajinou pre podnikanienie.

Trend znižovania daní zvíťazil dokonca aj v západnej Európe. Väčšina krajín, vrátane Nemecka začala znižovať daňové sadzby, aby sa tým podporili investície a aj výdavky na zvýšenie rastu. Slovensko tu teraz experimentuje s tzv. treťou cestou. Tá ale ekonomické zákonitosti tiež nedokáže zvrátiť a skôr či neskôr sa ukáže, že to bola cesta do hospodárskej skazy. A toho strateného času pre krajinu je škoda, ten sa už nedá dobehnúť. Náprava spôsobených škôd bude zdľhavá a drahá, čo sa prejaví samozrejme na znižovaní, aj tak už nízkej, životnej úrovne obyvateľstva.

Pán Fico vsaďte teda konečne na osvedčenú ekonomickú kompetenciu (tá mi v súčasnej vláde totiž chýba) a preskočte vlastný tieň. Znížte dane a obnovte rovnú daň a slovenská ekonomika, ale zahraniční investori sa Vám za tú prejavenú rozvahu poďakujú výrazným rastom. Budú z toho profitovať všetci občania Slovenska, teda aj Vaši voliči, ktorí tak túžili po Vami sľubovaných istotách. Veď preto Vás aj zvolili. No a tie istoty sa im teraz akosi roztrácajú v nedohľadne...

Rovná daň bola v minulých rokoch zavedená vo viacerých bývalých komunistických krajinách a ýsledky ukazujú, že tento daňový systém dobre funguje. Slovensko by sa malo priblížiť k nízkým daňovým sazbám, ktoré majú všetky okolité krajiny, lebo skôr či neskôr, odlákajú dôležitých investorov, aj tých veľkých, držiacich Slovensko ešte "nad vodou". Cesta daňových prázdnin a „kupovanie" investorov na krátku dobu (US Steel a iné) nie sú žiadne dlhodobé riešenia (použiť slovo vizionárske vôbec nie je možné) pre krajinu. Vláda nemá žiadnu víziu, čo bude o pár rokov zo Slovenskom. Pán premiér máte horizont svojho vládnutia nastavený len na volebné obdobie, alebo nebodaj len do prezidentských volieb na jar 2014? Vaša politika totiž budí dojem, po mne potopa. Žeby som sa tu mýlil? Tie následky pre krajinu budú viditelné až neskôr a Vy možno budete vysmiaty sedieť už v jednom peknom bratislavskom paláci. Je to Vaša vízia pre Slovensko? Verím, že také posolstvo voliči (najmä Smeru) konečne pochopia. Smer vedie Slovensko nielen do ekonomického chaosu, ale aj do dlhovej pasce. Grécka cesta bola nastúpená 21.februára 2012. Následky tejto nezodpovednej politiky nebudú znášať politici, ale všetci občania v krajine, teda aj voliči "istôt" Smeru. Ale najviac postihnutá touto dlhovou politkou bude mladá generácia, ktorá (pokiaľ neopustí krajinu) bude splácať tie enormné dlhy, a to aj za iné nedodpovene hospodáriace krajiny, ktoré Slovensko ešte aj tak štedro (samozrejme na dlh) podporuje.

Je na najvyšší čas začať konať na Slovensku ekonomicky rozumne a nie politicky (keď už nechcem použiť slovo populisticky). Ináč dopadne (žiaľ) aj Slovensko tak, ako všetky tie katastrofálne zadľžené krajiny v eurozóne. Slovensko ale má všetky predpoklady byť prosperujúcim štátom v Európe a jeho pracovitý ľudia si to po toľkých rokoch odriekania konečne aj zaslúžia. Po mnohých výzvach, nielen od čitateľov, prispejem angažovaním sa v slovenskej poltike aj ja osobne. Veľmi rád by som videl o niekoľko rokov aj Slovensko na "Bavorskej ceste" k prosperite. A verte mi, že sa to dá realizovať.

Pán premiér máte na to teraz, vo väčšinovej vláde i Vami ovládanom parlamente jedinečnú príležitosť, zvrátiť ten nepriaznivý vývoj v krajine! Prosím Vás, využite ten zostávajúci čas vládnutia - na prospech  Slovenska.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?