Slovensko už asi nepotrebuje ani export

Autor: Pavol Podolay | 21.6.2013 o 23:15 | (upravené 24.6.2013 o 23:49) Karma článku: 29,15 | Prečítané:  3430x

Dnes zatvoril v Mníchove po troch dňoch svoje brány medzinárodný veľtrh Inter Solar 2013, najväščí svetový veľtrh v oblasti využitia slnečnej energie a to aj pre elektroautomobily. Zúčastnilo sa ho 1.330 vystavovateľov zo 47 krajín sveta a veľtrh navštívilo viac ako 50.000 návštevníkov zo 150 krajín. Slovensko je tu žiaľ zastúpené len 1 (slovom jednou) firmou. Česť Slovenska tu teda zachraňuje jedným stánkom firma GeoModel SOLAR s.r.o. Len preto pred výstaviskom veje, po dlhom čase, opät aj slovenská zástava. Pre porovnanie susedné Rakúsko bolo zastúpene 40 vystavovateľmi. Popri veľtrhu prebiehala ešte aj odborná konferencia o najnovších technológiách tejto branže zo 400 referentami a vyše 2.000 účastníkmi.

Žeby Slovensko nemalo v tejto inovatívnej oblasti budúcnosti čo ponúknúť! Najmä v čase stúpajúcej nezamestnanosti by bolo viac ako žiadúce "rozbehnúť" konečne tento zanedbaný segment slovenského exportného hospodárstva. Na to je ale potrebné sa prezentovať na takomto veľthu svetovej klientele. Tam  mala ísť podpora ministerstva hospodárstva a nie na také pochybné projekty, akým bola kauza  panelákovej spoločnosti Grandwood.

Solar_2013.jpg

Veľkou škodou naďalej zostáva fakt, že sa Slovenská rebublika nedokáže prezentovať svojimi výrobkami, ako iné krajiny EÚ a celého sveta. Slovensko sa tak stáva opäť tou povestnou "čiernou dierou", tentokrát na mape svetovej inovácie v solárnej oblasti. Čo vo veci početnejšej účasti slovenskćh firiem na tomto veľtrhu urobila kompetentná agentúra SARIO, poťažne ekonomické oddelenie slovenského konzulátu v Mníchove ostáva záhadou? Hospodárska konzulka si dokonca nedala ani tú námahu, aby túto jedinú slovenskú firmu počas veľtrhu na stánku aspoň navštívila. Tomu sa povie perfektná arogancia v takejto štátnej funkcii.

Skutočne by bolo asi efektívnejšie toto ekonomické oddelenie konzulátu zrušiť a ušetrené peniaze dať radšej do podfinancovaného zdravorníctva. S toho by mala krajina určite väčší osoh. To by ale musel niekdo na príslušnom  ministersve začať rozmýšlať aj ekononomicky. Veď taký hospodársky konzul(ka) stojí republiku za jeden rok celkom slušnú sumu a táto (ne)činnosť je ešte aj financovaná z daní občanov.

Sú teda všetky tie štátne agentúry na podporu slovenskho hospodárstva (finacované samozrejme tiež daňovými poplatníkmi), rôzne memorandá a vyhlásenia monisterstva v podstate len, ako sa zvykne hovoriť na Slovensku, na „kočku"? Zdá sa mi, že áno.

Toto je teda v praxi tá, toľko proklamovaná nová ekonomická diplomacia, ktorá už dávno mala naplno pracovať v záujme hospodárského rozvoja Slovenskej republiky a ktorú dával do popredia podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí? Či je toto efektívne presadzovanie ekonomických záujmov Slovenska v zahraničí, ponechám na súdneho čitateľa. Dostane sa konečne táto realita na stôl aj pánovi podpredsedovi vlády a ministrovi Lajčákovi? A keď náhodou áno, aké budú konečne opatrenia na zlepšenie tohto úbohého stavu ekonomickej diplomacie Slovenska.

Foto autor

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?