Slovensko a jeho pochybné Smerovanie

Autor: Pavol Podolay | 30.5.2013 o 23:25 | (upravené 2.6.2013 o 18:14) Karma článku: 34,48 | Prečítané:  8106x

V súvislosti s nedávno uverejnenými preferenciami strán na Slovensku (či už pravdivých, alebo kúpených) ma napadol výrok britského premiéra Winstona Churchilla: „najväčší argument proti demokracii je pätminútový rozhovor s priemerným voličom". A celkom iste to platí aj na priemerného slovenského voliča.

Vysoké preferencie vládnucej strany a dianie sa na slovenskej politickej scéne by teda nemalo nenechávať ľahostajným žiadneho rozmýšľajúceho občana Slovenska. Odklon od ústavnosti v krajine pod touto jednofarebnou vládou je mimoriadne povážlivý a pre budúcnosť demokracie na Slovensku dokonca možno aj nebezpečný.

Tých "prešľapov" je tu už priveľa, vymenujem len desať, celkove je tých káuz doteraz 52!

• nevymenovanie zvoleného generálneho prokurátora prezidentom
• urýchlená novela zákona o organizácii Ústavného súdu
• pravdepodobné tunelovanie Vojenskej spravodajskej služby
• 30 miliónová exekúcia na slovenský majetok (prehraná arbitráž s poisťovňou Union)
• 13 miliónov eur na právnikov v prehranom spore s poisťovňou Union
• 21,3 milióna eur ako pomoc panelákovej firme Grandwood
• 9,8 milióna eur na nákup nepotrebných lietadiel cez podivnú firmu
• megatendre v Horných Plachtiniach
• novela zákona o hlásení pobytu občanov
• veľké mrhanie zdrojmi v rezorte školstve
• ...

Smer je všeobecne považovaný za konglomerát oportunistov, ktorí pľundrujú Slovensko po ekonomickej i morálnej stránke. Rovnakým metrom sa však musíme pozerať aj na jeho politických spojencov, aj keď len na regionálnej úrovni. Veď vytvorením takýchto regionálnych koalícií, čoho sme práve svedkami, sa strany Ľudovej platformy stanú de fakto spojencami Smeru. Ako môže byť potom ich opozičná politika dôveryhodná. Taktiež nie je moc dôveryhodné to najnovšie spájanie sa odídencov s KDH a SaS do akéhosi konzervatívno-liberálneho novotvaru, trefne nazvaného „mačkopes". Vznikol teda subjekt, ktorého hlavným cieľom je pravdepodobne zarábať peniaze. Došlo rýchlo na moje slová, že SaS opustili skutočne len tí členovia, ktorí tam vôbec nepatrili.

Najnovšia regionálna koalícia KDH a Smer v Banskej Bystrici a v Nitrianskom samosprávnom kraji je potvrdením, že Ľudová platforma zíva hodnotovou prázdnotou a prvoradým záujmom jej členov - v tomto prípade KDH - sú len funkcie a prístup ku koristi, a teda nie služba verejnosti. Pripravuje sa KDH už ako nevesta Smeru do ďaľších parlamentných volieb? Vyzerá to veru tak. Kto teda volí Figeľa, podporuje tým vlastne Fica! To veru pekne dopadla takzvaná pravica na Slovensku a to ešte nie je doriešený spoločný kandidát/ka do prezidentských volieb 2014. Neviem si predstaviť, že by sa naprklad Kresťansko-socálna únia (CSU) v Bavorsku spojila so stranou postkomunistov (Die Linke) bývalej NDR? Ale na Slovensku je možná skutočne aj takáto symbióza vody a ohňa.

Jediná aktívna opozičná strana, ktorá sa na slovenskej politickej scéne jednoznačne vymedzila voči Smeru je teda SaS. A toto by si mali uvedomovať voliči (ale aj nevoliči) takzvanej pravice. Je to jediná strana, ktorá nemá korupčné kauzy, pofidérne tendre, ktorá sa držala toho, čo sľubovala voličom pred voľbami, ktorá bola zásadová a nechcela aby Slováci platili na luxus bohatých krajín a bankárov formou tých nezmyselných záchranných eurovalov. A práve táto strana by sa nemala dostať do parlamentu? To sa väčšina národa na Slovensku skutočne pomiatla?

SaS ide o právny štát, o ochranu základných práv a slobôd, o demokraciu, o dodržiavanie elementárnych pravidiel parlamentnej republiky, o dôstojný život všetkých, nielen tých, ktorí sú vo vláde a v neposlednom rade aj o základnú férovosť a slušnosť vo vzťahoch medzi najvyššími orgánmi republiky. Veď inštitúcie, ktoré majú v tomto štáte strážiť bezpečnosť, poriadok a spravodlivosť, práve tieto hodnoty ohrozujú, čoho sme svedkami práve aj v týchto dňoch. Ich postupný rozklad nielenže činí zraniteľným Slovensko ako také, ale berie jeho občanom posledné zvyšky ilúzií o režime v ktorom práve žijú.

Kedy si toto všetko uvedomí aj priemerný volič na Slovensku, ktorého politika síce nezaujíma, ale v neposlednej rade sa ho bytostne a najmä ekonomicky dotýka? Čím skôr sa tak stane, tým to bude lepšie pre krajinu pod Tatrami a jej obyvateľov. Lebo stále platí, keď sa volič nestará o politiku, potom sa politika postará aj o neho, so všetkými negatívnymi dôsledkami pre jeho osobu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?