reklama

Sulík mal skvelé vystúpenie na kongrese v Lichtenštajnsku

Dňa 17. mája 2013 sa konala v hlavnom meste Lichtenštajnského kniežatsva Vaduz 9. medzinárodná konferencia Gottfried von Haberler, ktorú poriada European Center of Austrian Economics Foundation (ECAEF) pod vedením jej prezidenta princa Michaela z Lichtenštajnska. Za účasti hlavy štátu kniežaťa Hansa-Adama II., princov Michaela a Philipa z Lichtenštajnska otvoril konferenciu lichtenštajnský premiér Adrian Hasler. Také prirodzené a normálne správanie sa členov tejto kráľovskej rodiny bez bodygardov, čo som vo Vaduze zažil, by som si prial aj u mnohých arogantných slovenských politikoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (87)

Na konferencii sa stretli zástupcovia z oblasti hospodárstva, vedy a politiky s celého sveta, aby diskutovali o problémoch prerozdelovania v solidárnej spoločnosti. „Sú chudobní chudobnejší a bohatí bohatší? - Zlyhanie politiky prerozdeľovania".To bola téma konferencie v krajine z 36­tisíc obyvateľmi, ktorá má najvyšší HDP na obyvateľa na svete a v čase, keď zadlžené krajiny potápajú eurozónu, sa pýši nulovým dlhom. Rating krajiny AAA je neohrozený a v Európe má nižšiu nezamestnanosť už len Monako.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Sulík pri svojej prednáške na konferencii

Vzhľadom k tomu, v akých nebezpečných rozmeroch sa niektoré verejné financie v Európe pohybujú, je otázka prerozdeľovacej politiky viac ako aktuálna. Prerozdeľovanie sa takmer vždy porovnáva so sociálnou spravodlivosťou. Pred niekoľkými desiatkami rokov vzniknutý sociálny štát je teraz tak hlboko zakorenený v západnej spoločnosti, že akékoľvek jeho spochybnenie by sa rovnalo politickej samovražde. Preto sú viac ako lákavé a schopné aj väčšiny iniciatívy, ktoré pod rúškom prerozdelovania a sociálnej spravodlivosti idú smerom, majetok takzvaným bohatým, ktorí sú tak či tak stále bohatší, redukovať. Vo Francúzsku sa o to pokúsil prezident Hollande zavedením 75 percentnej dane pre boháčov s následkom, že títo opúšťajú krajinu a štát teda nevyberie potom už žiadne dane. Už len zázrak pomôže tomuto socialistickému prezidentovi na ceste s krízy, v ktorej sa aj Francüzsko ocitlo. Ale ako vieme, zázraky sa až tak často nekonajú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lichtenštajnský ECAEF sa chytil tejto emocionálne nabitej témy a diskutuje ju z iného uhla pohľadu. Prednášajúci boli: Barun Mitra s Indie, Richard Sulík zo Slovenska, Pauline Dixon z Veľkej Británie, Enrique Ghersi s Peru, Herman Mashaba z Juhoafrickej republiky. V panelovú diskusiu absolvovali: Barbara Dluhosch, Peter Fischer, Theo Müller, Richard Sulík, Erich Weede a Michael Wohlgemuth.

Obrázok blogu

Princ Michael z Lichtenštajnska v rozhovore so Sulíkom na hrade Vaduz

V rámci slobody, ale aj solidarity treba umožniť aj chudobným možnosť slobodne podnikať, ako to názorne predviedli vo svojich prejavoch účastníci z Indie, Peru a Juhoafrickej republiky. Strana „Sloboda a Solidarita" zastúpená Sulíkom dobre pasovala k téme, veď má už vo svojom názve práve to, o čo ide v jednej spravodlivej spoločnosti. Nie o akési fiktívne istoty sľubované politikmi pred voľbami, ale skutočnou solidaritou v slobodnej demokratickej spoločnosti a podporou podnikateľských aktivít zvyšovať životnú úroveň aj tých chudobnejších. Je všeobecne známe, že práve SaS má najlepší ekonomický program pre ozdravenie slovenského hospodárstva. Skutočne sociálne je práve to, čo prináša prácu pre nezamestnaných. A tých je na Slovensku v poslednej dobe veru neúrekom. Kto nevidí, že štát nevytvára pracovné miesta, alebo si to jednoducho nechce pripustiť, tomu skutočne asi niet pomoci. O to bolestnejšie bude neskôr pre voliča to prebudenie zo "sna istôt".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako účastník konferencie, som mohol sledovať aj prednášku jediného slovenského účastníka, poslanca NR SR Richarda Sulíka, s názvom "Závisť, prerozdelenie a dane", ako aj nasledovnú panelovú diskusiu, ktorej sa tiež zúčastnil. Obsahom jeho prednášky boli prítomní nadšení, ako aj jeho argumentami a v neposlednej rade aj výrečnosťou v nemeckom jazyku na záverečnej panelovej diskusii. Aj riaditeľ konferencie, professor Kurt Leube zo Stanfordskej univerzity povedal, že Sulík impozantným vystúpením výrazne prispel k úspechu tejto medzinárodnej konferencie. Urobil na tomto medzinárodnom fóre na pôde Lichtenštajnskej Univerzity vo Vaduze, kde konferencia prebiehala, skutočne dobrú propagáciu pokrokového slovenského politika. Početne zastúpené významné média sa priam pretekali, aby s mím mohli urobiť interview.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Na záver konferencie pozval regent Lichtenštajnska, korunný princ Alois, účastníkov na recepciu do jeho súkromného sídla na hrad Vaduz. Tam som mal príležitosť na zaujímavý rozhovor aj s predsedom SaS Richardom Sulíkom o súčasnej ekonomickej a politickej situácii nielen na Slovensku, ale aj v Európe.

Foto autor

Pavol Podolay

Pavol Podolay

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Prezident Nemecko-slovenskej hospodárskej únie. Moje blogy budú venované politike, ekonomike, ale aj spoločensky aktuálnym témam a to nielen na Slovensku. ----------------------------------------------------------- Ďakujem za Vaše maily k článkom: pavol@podolay.eu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu