Sulík mal skvelé vystúpenie na kongrese v Lichtenštajnsku

Autor: Pavol Podolay | 23.5.2013 o 23:00 | (upravené 25.5.2013 o 18:55) Karma článku: 28,72 | Prečítané:  9223x

Dňa 17. mája 2013 sa konala v hlavnom meste Lichtenštajnského kniežatsva Vaduz 9. medzinárodná konferencia Gottfried von Haberler, ktorú poriada European Center of Austrian Economics Foundation (ECAEF) pod vedením jej prezidenta princa Michaela z Lichtenštajnska. Za účasti hlavy štátu kniežaťa Hansa-Adama II., princov Michaela a Philipa z Lichtenštajnska otvoril konferenciu lichtenštajnský premiér Adrian Hasler. Také prirodzené a normálne správanie sa členov tejto kráľovskej rodiny bez bodygardov, čo som vo Vaduze zažil, by som si prial aj u mnohých arogantných slovenských politikoch.

Na konferencii sa stretli zástupcovia z oblasti hospodárstva, vedy a politiky s celého sveta, aby diskutovali o problémoch prerozdelovania v solidárnej spoločnosti. „Sú chudobní chudobnejší a bohatí bohatší? - Zlyhanie politiky prerozdeľovania".To bola téma konferencie v krajine z 36­tisíc obyvateľmi, ktorá má najvyšší HDP na obyvateľa na svete a v čase, keď zadlžené krajiny potápajú eurozónu, sa pýši nulovým dlhom. Rating krajiny AAA je neohrozený a v Európe má nižšiu nezamestnanosť už len Monako.

Vaduz_2013.jpg

Sulík pri svojej prednáške na konferencii

Vzhľadom k tomu, v akých nebezpečných rozmeroch sa niektoré verejné financie v Európe pohybujú, je otázka prerozdeľovacej politiky viac ako aktuálna. Prerozdeľovanie sa takmer vždy porovnáva so sociálnou spravodlivosťou. Pred niekoľkými desiatkami rokov vzniknutý sociálny štát je teraz tak hlboko zakorenený v západnej spoločnosti, že akékoľvek jeho spochybnenie by sa rovnalo politickej samovražde. Preto sú viac ako lákavé a schopné aj väčšiny iniciatívy, ktoré pod rúškom prerozdelovania a sociálnej spravodlivosti idú smerom, majetok takzvaným bohatým, ktorí sú tak či tak stále bohatší, redukovať. Vo Francúzsku sa o to pokúsil prezident Hollande zavedením 75 percentnej dane pre boháčov s následkom, že títo opúšťajú krajinu a štát teda nevyberie potom už žiadne dane. Už len zázrak pomôže tomuto socialistickému prezidentovi na ceste s krízy, v ktorej sa aj Francüzsko ocitlo. Ale ako vieme, zázraky sa až tak často nekonajú.

Lichtenštajnský ECAEF sa chytil tejto emocionálne nabitej témy a diskutuje ju z iného uhla pohľadu. Prednášajúci boli: Barun Mitra s Indie, Richard Sulík zo Slovenska, Pauline Dixon z Veľkej Británie, Enrique Ghersi s Peru, Herman Mashaba z Juhoafrickej republiky. V panelovú diskusiu absolvovali: Barbara Dluhosch, Peter Fischer, Theo Müller, Richard Sulík, Erich Weede a Michael Wohlgemuth.

Vaduz_2013_2.jpg

Princ Michael z Lichtenštajnska v rozhovore so Sulíkom na hrade Vaduz

V rámci slobody, ale aj solidarity treba umožniť aj chudobným možnosť slobodne podnikať, ako to názorne predviedli vo svojich prejavoch účastníci z Indie, Peru a Juhoafrickej republiky. Strana „Sloboda a Solidarita" zastúpená Sulíkom dobre pasovala k téme, veď má už vo svojom názve práve to, o čo ide v jednej spravodlivej spoločnosti. Nie o akési fiktívne istoty sľubované politikmi pred voľbami, ale skutočnou solidaritou v slobodnej demokratickej spoločnosti a podporou podnikateľských aktivít zvyšovať životnú úroveň aj tých chudobnejších. Je všeobecne známe, že práve SaS má najlepší ekonomický program pre ozdravenie slovenského hospodárstva. Skutočne sociálne je práve to, čo prináša prácu pre nezamestnaných. A tých je na Slovensku v poslednej dobe veru neúrekom. Kto nevidí, že štát nevytvára pracovné miesta, alebo si to jednoducho nechce pripustiť, tomu skutočne asi niet pomoci. O to bolestnejšie bude neskôr pre voliča to prebudenie zo "sna istôt".

Ako účastník konferencie, som mohol sledovať aj prednášku jediného slovenského účastníka, poslanca NR SR Richarda Sulíka, s názvom "Závisť, prerozdelenie a dane", ako aj nasledovnú panelovú diskusiu, ktorej sa tiež zúčastnil. Obsahom jeho prednášky boli prítomní nadšení, ako aj jeho argumentami a v neposlednej rade aj výrečnosťou v nemeckom jazyku na záverečnej panelovej diskusii. Aj riaditeľ konferencie, professor Kurt Leube zo Stanfordskej univerzity povedal, že Sulík impozantným vystúpením výrazne prispel k úspechu tejto medzinárodnej konferencie. Urobil na tomto medzinárodnom fóre na pôde Lichtenštajnskej Univerzity vo Vaduze, kde konferencia prebiehala, skutočne dobrú propagáciu pokrokového slovenského politika. Početne zastúpené významné média sa priam pretekali, aby s mím mohli urobiť interview.

Vaduz_hrad_3.jpg

Na záver konferencie pozval regent Lichtenštajnska, korunný princ Alois, účastníkov na recepciu do jeho súkromného sídla na hrad Vaduz. Tam som mal príležitosť na zaujímavý rozhovor aj s predsedom SaS Richardom Sulíkom o súčasnej ekonomickej a politickej situácii nielen na Slovensku, ale aj v Európe.

Foto autor

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?