Ako"krajania z povolania"vyťahujú peniaze zo Slovenska!

Autor: Pavol Podolay | 27.3.2013 o 22:50 | (upravené 28.3.2013 o 19:18) Karma článku: 29,56 | Prečítané:  7766x

Aj takto sa dajú míňať peniaze daňovníkov na nezmyselné akcie. Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) poskytuje každý rok na projekty krajanských spolkov vo svete približne 1,2 milióna eur. Predpisy určujú, kto má nárok si o takéto peniaze zažiadať a kto je z dotačného konania vylúčený. Dotácie sú určené pre subjekty (spolky, o.z.) registrované mimo Slovenskej republiky a na podujatia poriadané mimo územia Slovenska, aby sa udržalo národné povedomie, slovenský jazyk a kultúra krajanov vo svete. Taký bol právny stav v roku 2012.

O Slovákoch žijúcich v zahraničí sa hovorilo na Slovensku v poslednej dobe dosť často. Je to v poriadku, lebo tu ide o pomerne veľkú skupinu ľudí, ktorí by mali tiež významne prispieť k všestrannej prosperite svojej domoviny (aktívny lobing v prospech Slovenska), tak ako to úspešne robia krajania iných národov. Napriek skutočnosti, že téma krajanov už dávno nie je tabu, sú znalosti o krajanoch dosť skreslené, nepresné a z časti až chaotické. Medzi krajanmi sa žiaľ nájdu aj takí, ktorí tento deficit zneužívajú pre svoje zväčša egoistické a úzko komerčné záujmy. Veď krajania by mali najmä pomáhať mladej republike, ale nie žiť na úkor Slovenska a jeho daňovníkov, ako sa to neraz deje. Do kategórie tzv. "krajanov s povolania" sa pravdepodobne zaradilo aj Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ), kde niektorí jedinci sledujú iba svoje osobné záujmy na úkor dlhodobo neriešených potrieb a požiadaviek slovenského zahraničia. Je to v rozpore nielen s demokratickými, ale aj morálnymi a etickými princípmi za akých sa Svetové združenie Slovákov v zahraničí v roku 2002 v Bratislave zakladalo. Tu je len jeden čerstvý, náhodou objavený prípad, ako sa "ťahajú" peniaze daňovníkov zo Slovenska.

Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ) ako o.z. registrované na Slovensku žiadny právny nárok na poskytnutie dotácii v roku 2012 nemalo. Ako teda obísť predpisy a dostať sa predsa len k peniazom? Kreatívne sa vytvorí ďaľší spolok, konkrétne ide o Slovak World Network, o.s. (SWN) so sídlom v Prahe. SWN na Úrade pre Slovákov žijúcich v zahraničí potom zažiada o dotácie presne na to, na čo nie sú určené - na podujatia na Slovensku. SWN takouto obkľukou zažiadalo na ÚSŽZ v októbri 2012 pre Svetové združenie Slovákov v zahraničí (!) peniaze pre tieto projekty: "4. riadne valné zhromaždenie Svetového združenia Slovákov v zahraničí", podujatie sa konalo v Bratislave, čiže dotácia v sume 8.000,- eur bola udelená v rozpore s platnými predpismi, na "Slávnostný kultúrny program k 10. výročiu Svetového združenia Slovákov v zahraničí" v Bratislave", aj toto podujatie sa konalo v Bratislave, čiže v dotácia vo výške 3.800,- eur bola tiež udelená v rozpore s platnými predpismi a na dôvažok to bola suma 1.500,- eur na "Rozšírenie a prevádzka internetového portálu Slováci vo svete" (internetové stránky http://www.szsz.sk/ a Slováci vo svete napriek dotáciach priam prekvitajú (ne-)aktuánosťou).

Mimochodom, pražskí "krajania z povolania" z okolia SWN a SZSZ si pravdepodobne z nenásytnosti založili v Žiline pobočku Slovak World Network. Cez ňu si podali žiadosť o dotáciu na Ministerstvo kultúry SR vo výške 5.000 eur. Treba k tomu vôbec ešte nejaký komentár?

Združenie SWN je aj členom Svetového združenia Slovákov v zahraničí a je úzko prepojené na jeho predsedu. Svetové združenie Slovákov v zahraničí už v rokoch 2006 - 2010 (za šéfovania vtedajšej predsedníčky ÚSŽZ) dostalo priame dotácie vo výške skoro 3 milióny slovenských korún! To boli zlaté časy, ktoré sa predchádzajúcim predsedom ÚSŽZ Milanom Vetrákom skončili. Na ten trik združenia SWN prišiel a dotácie neudelil. Aj to potom jeden z dôvodov neustálych útokov voči jeho osobe zo strany vedenia SZSZ. Zdá sa, že sa teraz po výmene predsedu zlaté časy opäť vracajú.

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí na čele s jeho novým predsedom Furdíkom teda cez nastrčené o.z. SWN udelil SZSZ proti predpisom tieto dotácie. Zmluvy v rozpore s predpismi nezverejnil ani na svojom portáli (prečo asi?), ale našli sa v centrálnom registri zmlúv (http://crz.gov.sk/) ukryté od názvom Slovak World Network, o.s., cez ktoré sa peniaze nakoniec "preliali" do SZSZ. Toto má byť tá nová transparentnosť a striktné dodržovanie dotačných predpisov na ÚSŽZ, po výmene predošlého predsedu, pri nakladaní s verejnými financiami?

Na písomné dotazy vedenia Únie Slovákov v zahraničí (ÚSZ) na adresu predsedu ÚSŽZ ohľadom týchto utajovaných transakcií predseda Furdík odpovedal až po tretej urgencii. Tá už išla ale jeho nadriadenému, podpredsedovi vlády a ministrovi ZVaEZ pánovi Lajčákovi. V písomnej odpovedi potom pán predseda členom výboru ÚSZ uviedol, že je vlastne všetko v poriadku!

Záležitosť som konzultoval nedávno aj v NR SR a jeden pán poslanec mi na to povedal, že sa tu predsa jedná o takú malú sumu! Keď sa "ukradne" malá suma je potom na Slovensku všetko v poriadku? V tom momente sa mi zdalo, že som asi v zlom filme. Musí to byť prinajmenšom "nástenkový tender", aby to stálo vôbec za povšimnutie? Veď naprávať veci treba začať práve aj v malom, takú mám predstavu o ceste k fungujúcemu právnému štátu na Slovensku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?