Môže štát rabovať účty svojich občanov?

Autor: Pavol Podolay | 22.3.2013 o 21:00 | (upravené 2.4.2013 o 21:22) Karma článku: 29,46 | Prečítané:  4750x

O to sa teraz pokúsili bruselskí politici bezprecedentným experimentom na Cypre. Najprv nás varujú šéfovia vlád, že je celá Eurozóna v nebezpečenstve, ak záchranný balík pre malý Cyprus (839.000 ovyvateľov) nebude uzavretý. A keď sa tak stane (také sú výroky) bude to pre Cyprus problém, pre nás pravdepodobne nie. Cyprus nie je absolútne systemovo relevantný (pri dvoch tisícinách HDP celej EÚ!) ohľadom spoločnej meny, ako sa to snažia vsugerovať niektorí politici najmä obyvateľom eurozóny. Tak čo teda? Európa sa pomaly pripravuje na bankrot Cyperskej rpubliky.

Vyzerá to stále viac, že Cyprus sa nevyhne štátnemu banktotu, ktorý bude spojený aj s koncom meny euro. Pre eurozónu by boli následky ovládateľné, ovšem na samotnom ostrove vypukne behom niekoľkých dní pravdepodobne chaos. Pripravený plán záchrany spojený s konfiškáciou (socializmus z roku 1948 pozdravuje) časti úspor obyvateľstva v tamojšom parlamente neprešiel. Žiadny čas na diskusie, kto sa tu má vlastne zachrániť, banky, zaparkované peniaze ruskej mafie, financie oligarchov (aj zo Slovenska), alebo sa má zachrániť skutočne celá eurozóna? Odohrá sa to celé sociálne a spoločensky prijateľne, alebo to zvýši priepasť medzi bohatými a chudobnými na Cypre, tu ale aj inde?

Určitou nádejou bolo ešte Rusko, ale toto dalo Cypru košom. Štát Cyprus (je najväčším investorom v Rusku!), ktorý siahne na účty investorom z Ruska bude mať ale celkom iste jeden problém. Dá sa tu očakávať žaloba pred medzinárodným rozhodcovským súdom. Ruskí investori majú totiž ešte z čias Sovietskeho sväzu (1977) uzavretú zmluvu o o podpore a vzájomnej ochrane investícií.

Nebude to dlho trvať a určite príde ďalšia vlna a pod časovým tlakom sa budú poskytovať opäť niekde miliardové sumy. Ako teda ďalej v eurozóne. Možno by nezaškodilo dať na radu tých (aj na Slovensku), ktorých ekonomické predpovede sa stále viac napĺňajú. Meno jedného takého politika určite poznáte.

Chceme a musíme mať preto možnosť vyjadriť sa, pokiaľ ide o miliardové záchranné balíčky - najmä keď to nie je na európskej úrovni celkom demokraticky realizované, to čo "za nás" dojednajú šéfovia vlád, poťažne ich ministri. V Nemecku sa strany už nachádzajú vo volebnej kampani parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia v septembri 2013 a etablovaným naháňa strach nová strana AfD. Preto by bol najvyšší čas zaviesť ľudové hlasovanie (referendum) o takýchto dôležitých otázkach týkajúcich sa občanov a to v celej Európe! Väčšina zvolených polikov totiž nezastupuje svojich voličov (ani slovenských) o čom sa žiaľ dennodenne presviedčame.

Jedna pozámka na záver. Ešte stále nie je rozhodnuté o ústavnej sťažnosti na nemeckom Ústavnom súde týkajúcej sa práve trvalého eurovalu (ESM) a fiškálnej zmluvy, ktoré podpísalo vyše 37.000 angažovaných občanov a ktorých v procese zastupuje bývalá federálna ministerka justície Herta Däubler-Gmelin, narodená mimochodom v Bratislave. Trvalý euroval (ESM) a fiškálna zmluva dostali totiž v oboch komorách nemeckého parlamentu zelenú. Pravý opak toho, čo by urobili voliči v referende. Posledné slovo teraz povie Ústavný súd. Je teda stále nádej, že Ústavný súd v Nemecku stopne tieto finančné hazardy ktoré nám tu predvádzajú politici s cudzími peniazmi, presnejšie s peniazmi všetkých daňových poplatníkov. Môže sa tiež stať, že súd podmieni schválenie referendom, čo by znamenalo prvé nemecké referendum v povojnovom čase a jeho výsedok si možno domyslieť.

To by bola konečne dobrá správa aj pre najchudobnejšiu krajinu eurozóny - Slovensko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?