Koniec tohto eura!

Autor: Pavol Podolay | 14.3.2013 o 20:40 | (upravené 14.3.2013 o 20:46) Karma článku: 27,05 | Prečítané:  5787x

Toto je slogan (Schluss mit diesem Euro!) novovznikajúcej strany v Nemecku pod názvom „Alternative für Deutschland" (AfD) v preklade Alternatíva pre Nemecko. Keď v júli 2012 vyšlo na verejnosť otvoreným listom pre očanov a politikov viac ako 180 profesorov ekonómie, ktorí boli vtedy proti trvalému eurovalu, ako účinnému prostriedku proti európskej finančnej kríze, bol profesor Bernd Lucke na čele tejto skupiny. Mnohí ekonómovia boli proti pokračovaniu takejto „nesolídnej dlhovej politiky" ktorá doslova vyzýva zle hospodáriace štáty v tejto politike pokračovať. Veď EÚ (hlavne Nemecko) sa už o to postará, aby takéto krajiny eurozóny nešli bankrot. Dnes sú tie výhrady aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým a to vzhľadon na výsledok volieb v Taliansku. Ekonómovia síce môžu na rôznych fórach kritizovať takýto stav, ale to nič nezmení na súčasnej politike. Lucke chce preto svoje euro-teórie teraz politicky presadiť. A v pieskume to nevyzerá pre novú stranu zle.

V polovici apríla má byť v Berlíne zakladajúuci zjazd tejto novej strany AfD. Na internetovej stránke je hrubými písmenami napísané: Schluss mit diesem Euro - koniec tohto eura. Zavednie eura sa ukázalo ako fatálna chyba a ťahá celú Európu do ekonomickej záhuby, ktorá ohrozuje blahobyt v Nemecku a iných krajinách je téza viacerých popredných ekonómov. Staré strany sú skostnatené a opotrebované, bránia sa priznať si chybu a následne ju korigovať. Preto sa zakladá táto strana, ako alternatíva k tým etablovaným. Lucke & spol. hovoria z duše mnohým občanom a ako ukazuje aktuálny  prieskum Emnid, až 26 % nemeckých voličov sie vie predstaviť túto stranu v seprembri 2013 voliť. Aby sa mohli zúťastniť volieb potrebujú v každej spolkovej krajine (je ich 16) ešte zozbierať 2000 podpisov od podporovateľov. To sa musí udiať do júla. Po týždni, ako vyšla strana na verejnosť, má vyše 2000 členov.

Lucke nazval euro „deliacou trhlinou" v Európe. V južnej Európe euro zruinovalo hospodársto, lebo zobralo krajinám možnosť devalvácie vlastnej meny, ako korektívu finančnej politiky štátu. Tieto krajiny so silným eurom nie sú jednoducho konkurencie-schopné. Na severe, predovšetkým v Nemecku, sa uvalili na krajiny nehorázne ručiteľské bremená v nepredstaviteľných miliardových sumách. K tejto menovej a európskej politike vraj neexistuje žiadna alternatíva proklamuje vláda a aj časť opozície v Nemecku. Lucke je toho názoru (a nie je sám), že vždy existuje alternatíva a tou je buď návrat k pôvodným menám, alebo menším menovým zoskupeniam. Skutočnosť, že „Alternatíva pre Nemecko" nebude ojedinelou lastovičkou na obzore svitá už aj etablovaným stranám. Recept na jej diskreditáciu zatiať nemajú. Snažia sa ale presvedčiť ľudí, že Nemecko vzhľadom na export, potrebuje nutne euro. Ovšem štatistiky tu nepustia a dokumetujú, že za nemeckej marky (DM) bol nemecký export úspešnejší.

Bez eura sa vraj Európa rozpadne vravia neraz vládnúci politci. Európu treba budovať na solídnosti, dôvere, dodržiavaní uzavretých zmlúv a dohôd, ale určite nie len na peniazoch. To sa teraz v prípade eura deje. Tu ma napadá skúsenosť s bežného života, že aj rodiny na na peniazoch zvyknú rozvadiť. Podobný trend nastáva teraz v Európe práve touto spoločnou menou. Nakoľko sa sústavne nedoržujú uzavreté dohody a zmluvy o spoločnej mene, ako aj o Európskej centrálnej banke (ECB), by ten návrat ani nemusel byť taký zlý. Jedno nemecké porekadlo trefne hovorí: "Lieber ein Ende mit Schrecken als ein Schrecken ohne Ende" - lepší je koniec s hrôzou. ako hrôza bez konca.

V každom prípade bude výsledok nemeckých septembrových volieb veľmi napínavý a môže sa dotknúť aj ostatných krajín eurozóny. Ako to povedal bývalý šéfekonóm ECB pán Stark nedávno v Mníchove, euro bude existovať len dovtedy, kým ho bude držať „nad vodou" Nemecko a jeho občania sa nepostavia vládnúcim na odpor. A tento odpor vznikom novej strany dostáva teraz konkrétnu podobu. Má Slovensko  plán "B" pri prípadnom zániku eura?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?