Slovensko sa opäť blyslo neúčasťou na veľtrhu IHM

Autor: Pavol Podolay | 10.3.2013 o 18:50 | (upravené 11.3.2013 o 18:49) Karma článku: 29,85 | Prečítané:  3492x

V Mníchove sa v týchto dňoch koná 65. Medzinárodný veľtrh remesiel IHM, na ktorom sa zúčastňuje vyše 1000 vystavovateľov z 34 krajín. Ktorá európská krajina tam nemá ani jednu firmu? Tradične je to Slovensko. Veď v časoch všeobecnej krízy treba asi sedieť doma a nesnažiť sa o nových zákazníkov. To nech robia tie krajiny, ktoré to majú zapotreby. Ten nový rozmer ekonomickej diplomacie (patrí tam aj prezentácia Slovenska v zahraničí) proklamovaný ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí pánom Lajčákom v praxi akosi veľmi nefunguje. V tejto súvislosti by bolo zaujímavé aj vedieť, aké aktivity pre prezentáciu krajiny podniklo hospodárske oddelenie pri Generálnom konzuláte v Mníchove. Slovenská republika si tu z daní jej občanov platí hospodársku konzulku (a celkom slušne) aj na také úlohy, aby sa maximálne podporoval rozvoj slovenského hospodárstva.

IHM_2013_2.jpg

Slovenská zástava pred veľtrhom opäť chýbala

Medzinárodný veľtrh remesiel (Internationale Handwerksmesse) je jeden z najvýznam-nejších veľtrhov pre remeslá a stredných podnikateľov v Európe. Tohtoročné ťažisko veľtrhu je téma nových regeneratívnych energií a energetickej účinnosti v súvislosti so stále stúpajucími cenami energie. Téma, ktorá je celkom iste zaujímava aj na Slovensku. Je preto na škodu, že najmä v týchto ekonomicky ťažkých časoch sa zo Slovenska nezúčastňujú žiadne firmy na takejto významnej medzinárodnej prezentácii. Nechce sa mi veriť, že by Slovensko zo svojimi zručnými remeselníkmi nemalo čo ponúknuť na takomto medzinárodnom fóre. Či sa už nadobro stratili tie povestné slovenské remeslá? Pritom nezamestnanosť na Slovensku stúpa.

Slovensku stále chýba aktívny ekonomický lobing v zahraničí, čo bola aj téma môjho príspevku na vedeckej konferencii Matice slovenskej koncom februára 2013 v Martine, ktorej som sa zúčastnil ako zástupca Deutsch-Slowakische Wirtschaftsunion (DSWU). V rámci diskusie som bol potom osobne napadnutý predsedom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) pánom Furdíkom, že taký Volkswagen ma predsa nepotrebuje a ani DSWU. To teda bol úžastný argument od jedného dobre plateného štátneho úradníka (ako sa v diskusii prítomným sám pochválil!) na adresu všetkých nás žijúcich mimo republiky, ktorí sa snažíme nezištne pomáhať Slovensku!

IHM_2013_1.jpg

Príklad českej expozície na veľtrhu - rezbárske remeslo na Slovensku vymrelo?

Dôležitosť tohto veľtrhu podčiarkla aj účasť hostí na slávnostnom otvorení, kde v rámci panelovej diskusie vystúpili také osobnosti, ako ministerský predseda Bavorska Horst Seehofer, zastupujúci generálny sekretár OECD Yves Leterme, nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Dr. Rösler, ako aj prezident Nemeckého zväzu remeselníkov Otto Kentzler.

IHM_2013_3.jpg

Dokonca aj nemecká kancelárka Angela Merkel zavítala na veľtrh, kde sa už tradične stretáva s vedúcimi predstaviteľmi najväčších nemeckých podnikateľských združení. Toto stretnutie je už roky známe pod názvom mníchovský špičkový rozhovor nemeckého hospodárstva s nemeckým kancelárom.

Zostáva len dúfať, že pod novým podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (pod toto ministerstvo patrí aj ekonomické zastúpenie konzulátu) sa toto konečne prebudí zo zimného spánku a vydá sa na správny smer. Veď rozvíjať práve ekonomickú diplomaciu by bolo už skutočne na čase. A k tomu patrí zaiste aj dobrá prezentácia krajiny (dokonca s podporou EÚ) na medzinárodných veľtrhoch. Za predošlého ministra zahraničia ostalo žiaľ len pri sľuboch, ktoré som si dokonca osobne vypočul v budove na Hlbokej ceste v Bratislave. Zmení sa to za nového konečne k lepšiemu?

Hospodárske oddelenie Generálného konzulátu v Mníchove by malo predsa len aktívnejšie prispievať k pozitívnej prezentácii Slovenskej republiky v tak silnej ekonomickej krajine, akou bezosporu Slobodný štát Bavorsko je. Bol by to samozrejme aj prínos k rozvoju slovensko - nemeckých hospodárskych vzťahov. Veď Nemecko je pre Slovensko kľúčovým ekonomickým a aj politickým partnerom v súčasnosti a zaiste ním bude aj v budúcnosti. Alebo sa v tomto mýlim?

Fotky autor

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?