Slovensko už asi nepotrebuje rozvíjať cestovný ruch

Autor: Pavol Podolay | 21.2.2013 o 22:00 | Karma článku: 29,84 | Prečítané:  6859x

Včera otvoril svoje brány v Mníchove medzinárodný veľtrh cestovného ruchu, caravaningu a vodných športov, v skratke f.ree.e. Zúčastňuje sa na ňom vyše 1200 vystavovateľov zo 60 krajín sveta. Otázka, ktorá krajina tu nemá národný stánok? Odpoveď, taká ktorá už nepotrebuje ďaľších návštevníkov v tejto oblasti národného hospodárstva. Švajčiarsko tu samozrejme vystavuje tiež. Že by k takým krajinám patrilo teda Slovensko? Taká je žiaľ realita. A to na veľtrhu, kde je dokonca Česká republika tohto roku patnerskou krajinou veľtrhu a propaguje ešte aj 1150-te výročie príchodu Cyrila a Metoda!

Slovensko má aj v oblasti cestovného ruchu určite čo ponúknúť! Najmä v čase stúpajúcej nezamestnanosti by bolo viac ako žiadúce "rozbehnúť" konečne tento zanedbaný segment slovenského hospodárstva. Na to je ale potrebné sa prezentovať možnej klientele, ktorá je mimochodom na juhu Nemecka jedna z najsolventnejších v rámci tohto federatívného štátu. Celkovo vydajú Nemci v roku 2013 na zahraničné pobyty 60 miliárd € (zdroj UNWTO). Návštevníci samozrejme navštívia tie krajiny, ktoré sa na veľtrhu vedia „dobre predať", alebo ako sa na Slovensku hovorí - zviditeľniť. Je pre Slovensko "odkrojiť" si niečo s tejto obrovskej sumy také nezaujímavé? Nechce sa mi tomu veriť, ale asi je to tak.

Česť Slovenska tu zachraňujú jedným ninistánkom Kúpele Piešťany a.s. a len preto pred výstaviskom veje, po dlhom čase, aj slovenská zástava.

piestany_free2013-450.jpg

Nerovný súboj - kúpele Piešťany vs. Česká republika

CZ_free_2013-450.jpg

CZ_free_2013_pohostenie.jpg

K českému stánku patrí samozrejme aj pohostenie, veď "láska ide cez žalúdok"

Veľkou škodou naďalej zostáva fakt, že sa Slovenská rebublika nedokáže prezentovať na jednom veľkom národnom stánku ako susedná Česká republika, ale aj iné krajiny EÚ a celého sveta. Slovensko sa tak stáva opäť tou "čiernou dierou", tentokrát na mape svetového cestovného ruchu.
Čo vo veci účasti slovenskej prezentácie na tomto veľtrhu urobila ekonomická diplomacia SK v Mníchove ostáva záhadou? Nebolo by efektívnejšie toto ekonomické oddelenie konzulátu zrušiť a ušetrené peniaze dať radšej do podfinancovaného školstva? Veď taký hospodársky konzul(ka) stojí republiku za jeden kvartál viac, ako jeden slovenský učiteľ(ka) počas celého roka.

Sú teda všetky tie štátne agentúry na podporu slovenskho hospodárstva (finacované samozrejme daňovými poplatníkmi), rôzne memorandá a vyhlásenia v podstate len, ako sa zvykne hovoriť, na „kočku"?

Toto je teda v praxi tá, toľko proklamovaná ekonomická diplomacia, ktorá by mala už dávno naplno pracovať v záujme hospodárského rozvoja Slovenskej republiky a ktorú dáva do popredia podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí? Takáto je žiaľ jej slovenská realizácia a či je toto efektívne presadzovanie ekonomických záujmov Slovenska v zahraničí, ponechám na súdneho čitateľa. Či sa táto realita dostane na stôl aj pánovi podpredsedovi a ministrovi vlády Lajčákovi? Možno by to náprave v tejto oblasti aktívnej prezentácie Slovenska pomohlo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Číňanov posielal domov, hovorí svedok o Sólymosovi. Bugár sa ho zastáva

Ľudsky som zlyhal, povedal minister a podal demisiu.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Solymos odišiel, ako sa patrí

Stačí štipka vkusu a dá sa odísť aj bez hanby.

Autorská strana Michala Havrana

Ukážme im, že my vieme, ako svet vyzerá a ako má vyzerať (píše Michal Havran)

Postoj antifašizmu nie je prežitok.


Už ste čítali?