Boli predčasné voľby atentátom na slovenskú ekonomiku?

Autor: Pavol Podolay | 1.2.2013 o 23:03 | Karma článku: 24,67 | Prečítané:  14550x

Vyzerá to, že veru áno. Pomaly ale iste prichádza na môj článok v HN z júna 2012. Na Slovensku začala výrazne stúpať nezamestnanosť a vláda sa vyhovára, že nezamestnanosť predsa rastie v eurozóne, že je to dosledok krízy a pod. Nakoľko je slovenská ekonomika tak veľmi napojená na Nemecko (čo sa často proklamuje), tak by mala nezamestnanosť naopak klesať - ako tomu je v Nemecku.

Za necelý rok novej vlády pribudlo na úradoch práce takmer 28.000 nezamestnaných ľudí. Nezamestnanosť sa tak na Slovensku blíži k 15 %. Pre porovnanie v Nemecku je 6,70 % a v Bavorsku dokonca len 3,60 %!

Veľkým problémom začína byť aj nezamestnanosť mladých ľudí. Slovensko už má piatu najvyššiu nezamestnanosť mladých ľudí (35,8 %) do 25 rokov v EÚ! Nemecko má s 8,1 % najnižšiu. Po necitlivych zásahoch do ekonomiky (vyjadrené diplomaticky) nastala doba, kedy sa nové pracovné miesta na Slovensku prestali vytvárať.

Vláda sa doslova "vykašľala" na živnostníkov a malých podnikateľov, ktorí sú ale kľúčovými zamestnávateľmi. Na túto politiku doplácajú teraz tisícky ľudí, ktorí boli vyhodení zo zamestnania a budú doplácať aj ďaľší, ako dôsledok zlých a veľakrát aj neodborných rozhodnutí (vyššie dane, vyššie odvody, novela Zákonníka práce, ...). Keď sa v krajine (ktorejkoľvek) podnikateľské prostredie zhoršuje, tak zamestnávatelia nie že nebudú tvoriť nové pracovné miesta, ale práve naopak, budú pracovné miesta likvidovat. Skutočnosť, že v decembri 2012 nastalo veľké prepúšťanie z dôvodu platnosti Zákonníka práce od 1. januára 2013 je žiaľ pravdivý. To mi potvrdili v osobných rozhovoroch viacerí slovenskí podnikatelia.

Hospodárstvo sa teda prepadá. Ešte v januári minulého roka hospodáril štát s prebytkom 97,9 mil. eur a v januári 2013 už s deficitom vyše 62 miliónov eur! Čo teda robiť? Odísť do cudziny? Zruinovať ekonomicky krajinu až do ďaľších volieb, alebo urobiť zásadnú zmenu súčasného vládnutia na Slovensku. A tu by som skutočne zobral za príklad také prosperujúce Švajčiarsko. V krajine im nevládne žiadna jedna strana, žiadna koalícia a ani opozícia. Švajčiari majú tzv. konkordanciu, čiže každá väčšia strana má právo i morálnu povinnosť ponúknuť do vlády čo najlepšieho ministra. Som presvedčený, že v opozičných parlamentných stranách na Slovensku by sa našli kvalitnejší ministri ako tí, ktorí súčasne vládnu. Len spoluprácou najkvalitnejších ľudí z celého politického spektra a najlepších riešení by sa tie sľubované predvolebné istoty mohli stať prípadne aj realitou. Bolo by ale potrebné preskočiť vlastný tieň (to platí pre všetky strany) a zostaviť vládu odborníkov.

To by ale každý zodpovedný politik musel mať na zreteli súčasné problémy veľkej časti občanov a všetko ostatné (stranícke) nechať stranou. Viem, že to zneje ako utópia, ale Slovensku by to v týchto ekonomicky ťažkých časoch len prospelo. A nie je pre každú vládu najdôležitejšie práve blaho vlastného národa? To by mala byť "psia" povinnosť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?