Slovenské firmy začali lákať do Maďarska!

Autor: Pavol Podolay | 10.1.2013 o 22:50 | (upravené 11.1.2013 o 9:27) Karma článku: 26,88 | Prečítané:  3639x

Skoro celá krajina sa teraz venuje udalostiam okolo pána prezidenta v súvislosti s nevymenovaním generálneho prokurátora a v pozadí sa nenápadne deje niečo veľmi nebezpečné pre slovenskú ekonomiku. Z Maďarska totiž začali firmám na Slovensku chodiť ponuky na ich presídlenie a to vzhľadom na ich výhodnejšie daňové zaťaženie, odvody a celkové nižšie náklady. Takéto výzvy mi v posledných dňoch zaslali konatelia malých a stredných firiem zo Slovenska spojených s prosbou, aby som to formou článku postúpil aj poslancom NR SR, aby videli čo sa deje v krajine.

Začnem citátom z posledného mailu:

"Zdravím Pavol, v prvom rade Vám prajem všetko dobré v roku 2013. Možno inšpirácia na ďalší  článok. Takéto pekné nápomocné maily posielajú maďarskí kolegovia, ale to už iste viete :)  Ak máte  možnosť pošlite to členom nášho parlamentu na vyjadrenie. Takúto lákavú ponuku iste prijme nie jedna firma. S pozdravom ...."

Príloha

To the attention of General Manager of ........  s.r.o.
Dear ......... ,

consider to open daughter company in Hungary. This is now really worth the Money.
-Tax after yearly profit is 10 percent in Hungary instead of 23 percent in Slovakia
-Zero health insurance contribution - instead of 14 percent in Slovakia

-More and more foreign (including czech and slovak) companies decide to establish branch office in Hungary because of very advantegous local tax system.
-...

Anglický text pokračuje ďalej a vypočítava ďaľšie výhody presídlenia a nakoniec maďarská firma ponúka všetko aj plne zmanažovať.

Z originálnej ponuky z Maďarska preložím aspoň niekoľko bodov:

  • daň 10 percent v Maďarsku, namiesto 23 percent na Slovensku
  • nulový príspevok na zdravotné poistenie - miesto 14 percent na Slovensku
  • platy a mzdy pre maďarské pracovné sily sú už teraz lacnejšie ako za slovenské sily
  • nízke registračné poplatky pre spoločnosť
  • lacné mesačné účtovné služby

Viac a viac zahraničných (vrátane českých a slovenských) firiem sa už rozhodlo zriadiť si pobočku v Maďarsku....

Čo k tomu dodať. Okolité krajiny neustále súťažia o nové investície a teda aj o nové pracovné miesta. Zrušením rovnej dane stratilo Slovensko v roku 2013 jednu veľkú konkurenčnú výhodu. Rovnú daň zaviedli vo viacerých postkomunistických krajinách (Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajina, Rusko, Gruzínsko, Macedónsko, Čierna Hora, Srbsko, Albánsko) a ich výsledky ukazujú, že tento daňový systém dobre funguje. Slovensko sa teda v januári 2013 vydalo pravdepodobne zlým Smerom.

Zahraničné automobilky zatiaľ prekrývajú skutočný stav čiste slovenskej ekonomiky, ktorý je už teraz dosť kritický a v roku 2013 sa bude, po neodborných zásahoch do podnikateľského prostredia na Slovensku, na škodu väčšiny obyvateľov Slovenska ďalej zhoršovať. Opatrenia prijaté vládou prinesú ľudom nárast cien, pokles reálnych miezd a nárast nezamestnanosti. Všetky ceny sa budú zvyšovať kvôli tomu, že dane zvýšia náklady všetkým firmám, aj tým potravinárskym.

Slovensko stráca stále viac atraktivitu pre investorov a vláda predsa žiadne pracovné miesta nemôže vytvoriť. Žeby predsa len? Veď v blízkom okolí pána prezidenta padol verejne výrok, že Ivan Gašparovič je prezident Slovenskej socialistickej republiky. Experiment socializmu je, aspoň dúfam, rokom 1989 na Slovensku definitívne skončený. Alebo sa tu mýlim?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?