Slovensko dnes vykročilo po gréckej ceste

Autor: Pavol Podolay | 21.2.2012 o 23:42 | (upravené 17.3.2012 o 10:51) Karma článku: 16,39 | Prečítané:  4233x

Dnes, 21.februára 2012 vykročilo Slovensko na cestu zadlžovania sa, nakoľko prebralo záruky za  1,155 miliardy eur (1,155.000 000 eur). Dočasný euroval teraz poskytne záchrannú pôžičku Grécku vo výške 130 miliárd eur! Nakoľko ale Slovensko tieto peniaze nemá (štátny rozpočet Slovenska na rok 2012 je približne 17, 3 miliárd eur a nový dlh tvorí už sám o sebe 3,6 miliárd eur), bude sa musieť krajina ešte viac zadľžiť a to nie pre vlastných občanov, ale pre inú krajinu. Navyše sa Grécko oproti Slovensku dostalo podvodom do eurozóny. Tu si nezaškodí pripomenúť aj na predvolebné sľuby slovenských politikov z roku 2010.

Pre Grécko by bol určite prospešnejší riadený bankrot, ako ďalšie nalievanie peňazí do tohto suda bez dna. K tomu skôr či neskôr aj tak príde.Tieto nové financie (130 miliárd) by sa mali použiť radšej efektívnejšie na znovuzavedenie gréckej drachmy a aj na investície do rozvoja hospodárstva, ktoré je v žalostnom stave. Tým katastrofálnym stavom ekonomiky sa krajina napriek miliadrám z eurovalu stále viac zadlžuje a je len otázkou času kedy to celé skončí veľkým krachom. Čím to bude neskôr, tým to bude ale pre európske krajiny v eurozóne drahšie – teraz už aj pre Slovensko.


Všetky doterajšie rokovania na záchranu Grécka sa vedú popri realite. Táto zadľžená krajina nie je na ceste ozdravenia – práve naopak, stále stúpajúcim dlhom a úporným šetrením najmä na obyčajných ľuďoch, tento chorý „pacient“ nakoniec pre nesprávne dávkovanie aj tak nevhodnej medicíny nakoniec zomrie. Ale žiaľ sú politici aj naďalej imúnny voči akýmkoľvek radám ekonómov.

Z pohľadu renomovaného nemeckého ekonóma (prof. Hans-Werner Sinn)  je to len strata času, ktorá grécky problém vôbec nerieši. Je to ďaľšie, mimoriadne drahé získavanie času pred nadchádzajúcimi voľbami v Grécku. Ako tieto, po tých občianskych nepokojoch, dopadnú si netrúfa nikto predpovedať.


Hlavné teraz je, že sú spokojní ministri financií, banky a tiež grécka vláda. Po dvanástich hodinách rokovania dostali všetci čo chceli. Až na daňových poplatníkov, ktorý ten účet potom zaplatia. Ale to už nikoho s tých, čo o tom rokovali vlastne netrápi.

Ministri zmenili podobu budúcej eurozóny a únie viac, ako by ju bola zmenila grécka platobná neschopnosť. Táto nová menová únia je teraz postavená na nádeji a trvalých alimentoch medzi silnými a slabými krajinami a to nemôže skončiť dobre. Trvalo to neznesie ani grécka spoločnosť, ani Európa.

 

V posledných dňoch sa dosť špekulovalo, či Nemecko odmietne pôžičku pre Grécko a nechá krajinu zbankrotovať. Otázne je teraz aj to, ako budú 27. februára 2012 hlasovať poslanci v spolkovom sneme o novej pôžičke Grécku, najmä po lektúre Sulíkovej zelenej brožúrky „Euroval – cesta do socializmu“, ktorej nemecký preklad už všetci dostali.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?