reklama

Experiment euro končí – je len otázne ako

V zjednotenej Európe v roku 2015 má „politická elita“ všetko iné, len nie situáciu pod kontrolou. Zostupná špirála dlhov viecerých krajín eurozóny sa zdá byť nezastaviteľná a nasávacím účinkom ťahá nezadržateľne euro ku dnu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Napriek tomu nás krasorečníci Európskej únie neustále presviedčajú o opaku. EÚ a aj celá eurozóna sa nachádzajú vo vážnej kríze. Dezolátnou politikou nám jej politické špičky narobili veľa problémov: experiment euro, kríza na Ukrajine, neregulovaný prílev utečencov, …

Vyhliadky teda nie sú pre krajiny eurozóny moc ružové. Otázka už neznie, či euro padne, ale akým spôsobom. Všetky opatrenia na riešenie hospodárskej krízy - najmä v eurozóne sa skončia jedným krachom. Celý experiment jednotnej meny pre krajiny s rôznou výkonnosťou ekonomík sa ukázal v plnej nahote ako politická ilúzia a naivita politikov, ktorí nerešpektovali ekonomické zákonitosti. To sa teraz vypomsťuje v čoraz viacerých krajinách, pre ktoré je takáto mena jednoducho moc pevná a nemôžu s ňou byť konkurencieschopné, ako napríklad Nemecko, ktoré malo zrovnateľne silnú marku. Krajiny stredozemného mora sa teda nachádzajú vo falošnej mene.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problémy s eurom najlepšie vidno okrem malého Grécka najnovšie aj na „veľkej“ ekonomike, tak veľmi zadľženého Talianska, Španielska a mohol by som menovať ďaľšie krajiny. Euro prinieslo týmto, najmä južným krajinám, možnosť zadlžovania sa za veľmi nízke úrokové sazby a z toho vyplývajúce problémy súčasnosti. V Španielsku stúpla teraz nezamestnanosť na rekordných 25 percent (u mládeže až 50), čím drží táto krajina primát v rámci Európskej únie. Špirála sa točí čoraz rýchlejšie a ťahá aj tých niekoľko zdravých ekonomík v eurozóne ku dnu. Zároveň sa v Európe posilňujú extrémne strany na ľavej a pravej strane. To do budúcnosti neznamená nič dobrého.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemohúcnosť predstaviteľov Európskej únie a dokonca ich určitá podriadenosť globálnym finančným zoskupeniam premenila aj menovú eurozónu na dlhovú úniu, ktorá slúži k faktickej privatizácii štátnych rozpočtov a národných bánk štátov Eurozóny a to v prospech súkromných bánk. To síce zásadne odporuje Maastrichtskej zmluve, ale akosi to politikom nevadí. Najväčším problémom eurozóny bolo a je práve nedodržiavanie tejto platnej zmluvy, ako aj pravidiel týkajúcich sa zadlžovania štátov ktoré zaviedli euro. Podľa zmluvy zodpovedajú za vlastné dlžoby a nemôžu tieto prenášať na iné krajiny, ako sa to teraz deje. Európska centrálna banka neustále prekračuje svoje kompetencie a momentálne udržuje Grécko nad vodou ELA pôžičkami. Grécky premiér Tsipras je zástancom venezuelského modelu socializmu zosnulého prezidenta Cháveza. Grékom ale chýba maličkosť na finacovanie – nafta. Tak na to teda musí poslúžiť dojná krava - eurozóna. Slovenskí dôchodcovia majú teda financovať oveľa vyššie grécke dôchodky? To je predsa choré.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pán Fico majte tiež tú odvahu ako Tsipras v Grécku a urobte referendum s otázkou, či sú Slováci ochotný naďalej financovať zbankrotované Grécko. Veď to bola práve vaša strana SMER (s pomocou ďaľších "zástupcov ľudu"), ktorá 13. októbra 2011 otvorila daňovníkom na Slovensku dvere k tomuto nezmyselnému financovaniu.

Množiace sa rozpočtové deficity krajín eurozóny a nedodržovanie platných zmlúv sú preto najväčšou hrozbou a povedú k rozpadu menovej únie. Spoločná mena spôsobila skoro vo všetkých krajinách eurozóny hospodársky útlm a viedla k nezodpovednému nárastu štátnych dlhov. Experiment eura, v čiste politickej realizácii, priniesol len katastrofu pre Európu. Ekonomické zákony sa nedajú politickým rozhodnutím negovať. Žiaľ na takéto nedomyslené rozhodnutia niekoľkých politikov teraz doplatia (finančne) najmä obyvatelia eurozóny ale aj Európskej únie. Vzhľadom k prertrvávajúcim ekonomicky neodborným a čiste politickým postupom (kupovaní času) vedúcich predstaviteľov Európskej únie v otázkach dlhovej krízy krajín eurozóny (dlhy sa splácajú ešte väčšími dlhmi) je potrebné mať pripravený plán B, teda opätovného zavedenia národnej meny. Čím skôr, tým lepšie. Po zhliadnutí dnešnej turbulentnej debaty v Európskom parlamente v Štrasburgu, za účasti gréckeho premiéra, je krach eura je už len otázkou, ako ten (veľmi drahý) experiment skončí.

Pavol Podolay

Pavol Podolay

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Prezident Nemecko-slovenskej hospodárskej únie. Moje blogy budú venované politike, ekonomike, ale aj spoločensky aktuálnym témam a to nielen na Slovensku. ----------------------------------------------------------- Ďakujem za Vaše maily k článkom: pavol@podolay.eu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu