reklama

S Gréckom na večné časy!

Prečo dlhujeme Grékom aj našu vďaku? Ich trvdohlavosť nám otvorila oči, aká chybná konštrukcia je vlastne Európska únia. Všetko možno vypovedať, každú zmluvu, každé manželstvo, ale nie Maastrichtskú zmluvu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Má teda táto zmluva platiť až do konca času? Také heslo sme tu už mali a týkalo sa Sovietskeho zväzu. Platilo do pádu komunizmu v európskych krajinách v roku 1989. Bez ohľadu na to, ako boj o Atény skončí, či Gréci zostanú v eurozóne, alebo z nej vystúpia, mali by sme byť potomkom Helénov vlastne vďačný. Ich tvrdohlavosťou, ich zaťatosťou a neustúpnosťou si sami možno neurobili dobre, zato ale nám divákom na okraji arény radikálne a jasne ukázali, čo Európska únia vo svojej podstate je. Nie je to žiadne spoločenstvo hodnôt, ako nám to jej prívrženci stále tvrdia. Je to ideologický konštrukt, ktorého hlavným cieľom je zabezpečiť sebazáchovu, je to dom z kariet bez východu. Je to hrad v oblakoch na vzdanie holdu staviteľom a na pompézne oslavy pre pár vyvolených. Takto sme sa, takmer mimochodom dozvedeli, že krajina ktorá prijala euro z eurozóny nemôže vystúpiť. Takáto možnosť tvorcov eura ani len nenapadla, tobôž tá skutočnosť, že takáto umlčiavacia zmluva je jednoducho protimravná a aj protiprávna. Veď každá deka, ktorá bola zakúpena na propagačnom výlete u Šmejdov, môže byť vrátená.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najväčšou chybou je, že sa Európska únia odklonila od cieľov, pre ktoré vznikla. V 50. rokoch sa zrodila z myšlienky zabrániť vojenskému konfliktu v Európe. Mal to byť voľný pohyb osôb, tovaru, služieb a kapitálu. EÚ má teraz takú absurdnú myšlienku: že môže homogenizovať životné podmienky v členských štátoch cez obmedzenú politickú a hospodársku spoluprácu. Ako ju chce prispôsobiť v rámci komplexného útvaru a rôznorodých štruktúr Európy, z Estónska po Portugalsko, z Fínska po Grécko je záhadou? To sa nedarí ani v nemeckej federácii, kde sú ekonomicky rôzne výkonné krajiny. Tam teraz štyri spolkové krajiny podporujú finačnými transférmi tých zostávajúcich 12 krajín, aby ich hospodársky „vytiahli“ na vyššiu úroveň. Tatýto transfér financií má byť model aj pre eurozónu? To je potom dlhová únia založená na princípe finančných transférov od ekonomicky výkonných štátov do bankrotujúcich. Odporuje to síce § 125 Lisabonskej zmluvy: členský štát neručí za záväzky iného členského štátu EÚ, ale to dnes už nikomu nevadí. Načo sa potom uzatvárajú v EÚ zmluvy nie je jasné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najdôležitejším nástrojom homogenizácie malo byť práve euro, ktoré je určené na vyrovnanie ekonomických rozdielov - nezamestnanosti v jednej krajine, plnej zamestnanosti v inej. Kladné saldo obchodnej bilancie tu, negatívne hneď vedľa. Prax ale ukázala, že to tak nefunguje. Celý experiment jednotnej meny pre krajiny s rôznou výkonnosťou ekonomík sa ukázal v plnej nahote ako politická ilúzia a naivita politikov, ktorí nerešpektovali ekonomické zákonitosti. Spoločná mena spôsobila skoro vo všetkých krajinách eurozóny hospodársky útlm, stúpajúcu nezamestnanosť a viedla k nezodpovednému nárastu štátnych dlhov. Navyše spôsobuje aj rastúce nepriateľstvo medzi veriteľskými a dlžníckymi krajinami. Veď aj veľa dobre nažívajúcich rodín sa často rozvadí práve na peniazoch. Ako vidno s európskymi krajinami je to podobné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nikto by určite neprišiel na myšlienku zorganizovať automobilové preteky, v ktorom by sa mali zúčastniť všetky typy pretekárskych vozidiel, od motokáry až po formulu 1. V eurozóne sa konajú práve takéto nezmyselné preteky, kde jazdí Grécko na motokáre a Nemecko sedí vo formuli 1.

Martin Schulz, predseda Európskeho parlamentu nedávno prehlásil, že Grécko ktoré by už nemalo byť plne prepojené v EÚ je nekalkulovateľné riziko, lebo by sa mohlo hodiť na krk Rusku alebo Číne. Presne s toho dôvodu na júnovom summite G7 v bavorskom Elmau totiž žiadali američania udržať Grécko v eurozóne, čo mi potvrdil aj dobre informovaný bavorský politik. Krajina je potrebná ako južné krídlo NATO proti Rusku. A náklady? To je jedno! Nejako už EÚ túto krízovú krajinu bude živiť aj naďalej ... Aj nová grécka vláda to samozrejme vie, že Grécko európski partneri vlastne nesmú nechať odísť z eurozóny. Jej správanie tomu plne nasvedčuje. Vedúci politici v EÚ sa tou nekonečnou gréckou komédiou už totálne zosmiešnili a zároveň aj ukázali, na čej šnúrke od gatí vlastne visia. "Zdá sa teda, že sedíme v zlom vlaku a pri každej zastávke kde nevysúpime, bude spiatočná cesta len dlhšia".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže s Gréckom na večné časy!?

Pavol Podolay

Pavol Podolay

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Prezident Nemecko-slovenskej hospodárskej únie. Moje blogy budú venované politike, ekonomike, ale aj spoločensky aktuálnym témam a to nielen na Slovensku. ----------------------------------------------------------- Ďakujem za Vaše maily k článkom: pavol@podolay.eu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu