reklama

Euro a Draghiho 1.140.000.000.000 plán

Kde sú tie sľuby pre národ v Nemecku pri zániku DM (Deutsche Mark)? Euro bude tak pevné, ako nemecká marka, sľubovali politici! Dnes vidíme, že to všetko bolo obrovské klamstvo na ľudí nielen v Nemecku, ale v celej eurozóne! Z eura sa stáva čoraz viac politicky manipulovaná mäkká mena, ak už nechcem použiť termín zdrap určitého druhu papiera.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Euro sa potápa, je z neho mäkká mena

Európska centrálna banka (ECB) na čele s Draghim dnes odsúhlasila dlho očakávané rozhodnutie a to nákup štátnych dlhopisov od všetkých krajín eurozóny. Bude sa to diať vo veľkom štýle - hovoríme tu o 1,14 bilióne eur (1.140.000.000.000). Prezident ECB Mario Draghi je na ceste z eura, ktorá malo byť tvrdé ako nemecká marka, urobiť politicky manipulovanú, inflačnú menu v štýle talianskej líry. Teraz sa spustia tlačiarenské stroje a ECB bude na trhu nakupovať štátne dlhopisy európskych krajín (aj tých pred bankrotom) v objeme do 60 miliárd eur mesačne a to až do konca septembra 2016, s opciou predĺženia. Vzorom mu tu asi bola americká centrálna banka FED, veď bol viceprezidentom aj v jednej americkej banke - Goldman Sachs v Londýne. Euro nám teda bude stále viac klesať, až sa nakoniec s veľkým krachom rozpadne. Vždy v minulosti, keď sa začali takto bezhlavo tlačiť peniaze to neskončilo dobre.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Švajčiarsko už ťahá za záchrannú brzdu

Švajčiarska národná banka v očakávaní krokov ECB preto pred pár dňami prijala núdzové opatrenie a zrušila limit kurzu franku voči euru, nakoľko nechce aby sa s franku stala mäkká mena. Švajčiarsko sa tým postaralo o zachovanie samostatnej peňažnej politiky. To pravdepodobne odštartovalo začiatok konca politickej meny s názvom euro. Euro bol len politický projekt a nie ekonomický. A ekonomika sa nedá dlhodobo oklamať.

Nemecko síce patrí medzi odporcov (ale nemá v ECB väčšinu) tzv. kvantitatívneho uvoľňovania (QE). Takto sa označuje tlačenie nových peňazí, ktoré ECB napumpuje do eurozóny prostredníctvom nákupu všetkých dlhopisov. Bude sa to diať ako od jednotlivých vlád, tak aj od súkromného sektora. Vraj sa tým má podporiť hospodársky rast a vniesť život do jej chorľavejúcej ekonomiky v eurozóne (!) Svoje tu zohrávajú určite aj sankcie EÚ voči Rusku a pomoc Ukrajine. Do nákupu vládnych dlhopisov budú zahrnuté aj krajiny využívajúce euroval, napríklad roky krachujúce Grécko. Poslanec nemeckého parlamentu Peter Gauweiler vyhlásil, že proti chystanému Draghiho nákupu pripravuje žalobu na Ústavnom súde Nemecka. Rozhodnutie bankovej rady ECB skupovať stovky miliárd štátnych dlhopisov znamená vlastne prevzatie záväzkov za jednotlivé štáty daňovými poplatníkmi eurozóny. Je to v hrubom rozpore s kompetenciami ECB, ktoré jej zakazujú financovanie štátov. A to sa teraz vo veľkom deje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bez mäkkého eura a umelých nízkych úrokových sadzieb by bolo napríklad Taliansko a Francúzsko dnes už bankrot, čiže sa zase týmto novým rozhodnutím ECB len kupuje čas a nerieši sa problém spoločnej meny. Ten sa totiž v tejto zostave štátov eurozóny vyriešiť vôbec nedá. Doplatia na to samozrejme obyčajní ľudia, ktorí šetrili na štúdium detí, na svoju starobu,... Zavedním tejto umelej meny boli teda občania okradnutí o svoje úspory a ECB navyše spôsobom nízkoúrokovej politiky fakticky vyvlastňuje obyvateľov v eurozóne. S politikov si žiadny nedovolí povedať ľuďom pravdu, okrem novovzniknutej strany v Nemecku pod názvom „Alternative für Deutschland" (AfD) v preklade Alternatíva pre Nemecko. Tú vlastne s dôvodu ukončenia experimentu EURO založili odborníci ekonómie a na ich čele bol profesor Bernd Lucke. V roku 2013 sa len tesne nedostala do nemeckého parlamentu. Minulý rok však zaznamenala úspech – v eurovoľbách získala sedem poslancov a počas krajinských volieb získala v Sasku 9,7 v Durínsku 10,6 a v Brandenbursku dokonca 12,2 percent.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je skutočne na čase, aby sa ľudia v Európe prebudili a zvolili si ekonomicky kompetentné vlády odborníkov a aby sa zaviedol pri dôležitých rozhodnutiach najmä inštitút plebiscitov podľa vzoru Švajčiarska. Len tak sa môžu občania uchrániť pred diktátom nekompetentných rozhodnutí politikov a to v hocijakej krajine EÚ. Posledné protesty po celom Nemecku pod názvom Pegida sú asi len začiatkom nespokojnosti obyvateľstva s vládou a aj s médiami, ktoré poväščine v spravodajstve ľudí len zavádzajú a tým pomáhajú politikom manipulovať ľudí.

Pavol Podolay

Pavol Podolay

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Prezident Nemecko-slovenskej hospodárskej únie. Moje blogy budú venované politike, ekonomike, ale aj spoločensky aktuálnym témam a to nielen na Slovensku. ----------------------------------------------------------- Ďakujem za Vaše maily k článkom: pavol@podolay.eu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu