Ako"krajania z povolania"vyťahujú peniaze zo Slovenska!

Autor: Pavol Podolay | 27.3.2013 o 22:50 | (upravené 28.3.2013 o 19:18) Karma článku: 29,56 | Prečítané:  7746x

Aj takto sa dajú míňať peniaze daňovníkov na nezmyselné akcie. Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) poskytuje každý rok na projekty krajanských spolkov vo svete približne 1,2 milióna eur. Predpisy určujú, kto má nárok si o takéto peniaze zažiadať a kto je z dotačného konania vylúčený. Dotácie sú určené pre subjekty (spolky, o.z.) registrované mimo Slovenskej republiky a na podujatia poriadané mimo územia Slovenska, aby sa udržalo národné povedomie, slovenský jazyk a kultúra krajanov vo svete. Taký bol právny stav v roku 2012.

O Slovákoch žijúcich v zahraničí sa hovorilo na Slovensku v poslednej dobe dosť často. Je to v poriadku, lebo tu ide o pomerne veľkú skupinu ľudí, ktorí by mali tiež významne prispieť k všestrannej prosperite svojej domoviny (aktívny lobing v prospech Slovenska), tak ako to úspešne robia krajania iných národov. Napriek skutočnosti, že téma krajanov už dávno nie je tabu, sú znalosti o krajanoch dosť skreslené, nepresné a z časti až chaotické. Medzi krajanmi sa žiaľ nájdu aj takí, ktorí tento deficit zneužívajú pre svoje zväčša egoistické a úzko komerčné záujmy. Veď krajania by mali najmä pomáhať mladej republike, ale nie žiť na úkor Slovenska a jeho daňovníkov, ako sa to neraz deje. Do kategórie tzv. "krajanov s povolania" sa pravdepodobne zaradilo aj Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ), kde niektorí jedinci sledujú iba svoje osobné záujmy na úkor dlhodobo neriešených potrieb a požiadaviek slovenského zahraničia. Je to v rozpore nielen s demokratickými, ale aj morálnymi a etickými princípmi za akých sa Svetové združenie Slovákov v zahraničí v roku 2002 v Bratislave zakladalo. Tu je len jeden čerstvý, náhodou objavený prípad, ako sa "ťahajú" peniaze daňovníkov zo Slovenska.

Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ) ako o.z. registrované na Slovensku žiadny právny nárok na poskytnutie dotácii v roku 2012 nemalo. Ako teda obísť predpisy a dostať sa predsa len k peniazom? Kreatívne sa vytvorí ďaľší spolok, konkrétne ide o Slovak World Network, o.s. (SWN) so sídlom v Prahe. SWN na Úrade pre Slovákov žijúcich v zahraničí potom zažiada o dotácie presne na to, na čo nie sú určené - na podujatia na Slovensku. SWN takouto obkľukou zažiadalo na ÚSŽZ v októbri 2012 pre Svetové združenie Slovákov v zahraničí (!) peniaze pre tieto projekty: "4. riadne valné zhromaždenie Svetového združenia Slovákov v zahraničí", podujatie sa konalo v Bratislave, čiže dotácia v sume 8.000,- eur bola udelená v rozpore s platnými predpismi, na "Slávnostný kultúrny program k 10. výročiu Svetového združenia Slovákov v zahraničí" v Bratislave", aj toto podujatie sa konalo v Bratislave, čiže v dotácia vo výške 3.800,- eur bola tiež udelená v rozpore s platnými predpismi a na dôvažok to bola suma 1.500,- eur na "Rozšírenie a prevádzka internetového portálu Slováci vo svete" (internetové stránky http://www.szsz.sk/ a Slováci vo svete napriek dotáciach priam prekvitajú (ne-)aktuánosťou).

Mimochodom, pražskí "krajania z povolania" z okolia SWN a SZSZ si pravdepodobne z nenásytnosti založili v Žiline pobočku Slovak World Network. Cez ňu si podali žiadosť o dotáciu na Ministerstvo kultúry SR vo výške 5.000 eur. Treba k tomu vôbec ešte nejaký komentár?

Združenie SWN je aj členom Svetového združenia Slovákov v zahraničí a je úzko prepojené na jeho predsedu. Svetové združenie Slovákov v zahraničí už v rokoch 2006 - 2010 (za šéfovania vtedajšej predsedníčky ÚSŽZ) dostalo priame dotácie vo výške skoro 3 milióny slovenských korún! To boli zlaté časy, ktoré sa predchádzajúcim predsedom ÚSŽZ Milanom Vetrákom skončili. Na ten trik združenia SWN prišiel a dotácie neudelil. Aj to potom jeden z dôvodov neustálych útokov voči jeho osobe zo strany vedenia SZSZ. Zdá sa, že sa teraz po výmene predsedu zlaté časy opäť vracajú.

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí na čele s jeho novým predsedom Furdíkom teda cez nastrčené o.z. SWN udelil SZSZ proti predpisom tieto dotácie. Zmluvy v rozpore s predpismi nezverejnil ani na svojom portáli (prečo asi?), ale našli sa v centrálnom registri zmlúv (http://crz.gov.sk/) ukryté od názvom Slovak World Network, o.s., cez ktoré sa peniaze nakoniec "preliali" do SZSZ. Toto má byť tá nová transparentnosť a striktné dodržovanie dotačných predpisov na ÚSŽZ, po výmene predošlého predsedu, pri nakladaní s verejnými financiami?

Na písomné dotazy vedenia Únie Slovákov v zahraničí (ÚSZ) na adresu predsedu ÚSŽZ ohľadom týchto utajovaných transakcií predseda Furdík odpovedal až po tretej urgencii. Tá už išla ale jeho nadriadenému, podpredsedovi vlády a ministrovi ZVaEZ pánovi Lajčákovi. V písomnej odpovedi potom pán predseda členom výboru ÚSZ uviedol, že je vlastne všetko v poriadku!

Záležitosť som konzultoval nedávno aj v NR SR a jeden pán poslanec mi na to povedal, že sa tu predsa jedná o takú malú sumu! Keď sa "ukradne" malá suma je potom na Slovensku všetko v poriadku? V tom momente sa mi zdalo, že som asi v zlom filme. Musí to byť prinajmenšom "nástenkový tender", aby to stálo vôbec za povšimnutie? Veď naprávať veci treba začať práve aj v malom, takú mám predstavu o ceste k fungujúcemu právnému štátu na Slovensku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Slovan nemá peniaze ani hráčov a stráca to najcennejšie. Fanúšikov

Viac ako o postupe do play off sa začína hovoriť, či klub vôbec dohrá sezónu v KHL.

EKONOMIKA

U. S. Steel odchádza, o košickú fabriku bojujú Třinecké železárny

U. S. Steel predáva košické železiarne.

KOMENTÁRE

Úbohá stredná trieda, tá sa vo Ficovom vlaku nevezie zadarmo

Ak sa niektorí chcú mať závratne dobre, musia sa tí ostatní mať horšie.


Už ste čítali?