Boli predčasné voľby atentátom na slovenskú ekonomiku?

Autor: Pavol Podolay | 1.2.2013 o 23:03 | Karma článku: 24,67 | Prečítané:  14531x

Vyzerá to, že veru áno. Pomaly ale iste prichádza na môj článok v HN z júna 2012. Na Slovensku začala výrazne stúpať nezamestnanosť a vláda sa vyhovára, že nezamestnanosť predsa rastie v eurozóne, že je to dosledok krízy a pod. Nakoľko je slovenská ekonomika tak veľmi napojená na Nemecko (čo sa často proklamuje), tak by mala nezamestnanosť naopak klesať - ako tomu je v Nemecku.

Za necelý rok novej vlády pribudlo na úradoch práce takmer 28.000 nezamestnaných ľudí. Nezamestnanosť sa tak na Slovensku blíži k 15 %. Pre porovnanie v Nemecku je 6,70 % a v Bavorsku dokonca len 3,60 %!

Veľkým problémom začína byť aj nezamestnanosť mladých ľudí. Slovensko už má piatu najvyššiu nezamestnanosť mladých ľudí (35,8 %) do 25 rokov v EÚ! Nemecko má s 8,1 % najnižšiu. Po necitlivych zásahoch do ekonomiky (vyjadrené diplomaticky) nastala doba, kedy sa nové pracovné miesta na Slovensku prestali vytvárať.

Vláda sa doslova "vykašľala" na živnostníkov a malých podnikateľov, ktorí sú ale kľúčovými zamestnávateľmi. Na túto politiku doplácajú teraz tisícky ľudí, ktorí boli vyhodení zo zamestnania a budú doplácať aj ďaľší, ako dôsledok zlých a veľakrát aj neodborných rozhodnutí (vyššie dane, vyššie odvody, novela Zákonníka práce, ...). Keď sa v krajine (ktorejkoľvek) podnikateľské prostredie zhoršuje, tak zamestnávatelia nie že nebudú tvoriť nové pracovné miesta, ale práve naopak, budú pracovné miesta likvidovat. Skutočnosť, že v decembri 2012 nastalo veľké prepúšťanie z dôvodu platnosti Zákonníka práce od 1. januára 2013 je žiaľ pravdivý. To mi potvrdili v osobných rozhovoroch viacerí slovenskí podnikatelia.

Hospodárstvo sa teda prepadá. Ešte v januári minulého roka hospodáril štát s prebytkom 97,9 mil. eur a v januári 2013 už s deficitom vyše 62 miliónov eur! Čo teda robiť? Odísť do cudziny? Zruinovať ekonomicky krajinu až do ďaľších volieb, alebo urobiť zásadnú zmenu súčasného vládnutia na Slovensku. A tu by som skutočne zobral za príklad také prosperujúce Švajčiarsko. V krajine im nevládne žiadna jedna strana, žiadna koalícia a ani opozícia. Švajčiari majú tzv. konkordanciu, čiže každá väčšia strana má právo i morálnu povinnosť ponúknuť do vlády čo najlepšieho ministra. Som presvedčený, že v opozičných parlamentných stranách na Slovensku by sa našli kvalitnejší ministri ako tí, ktorí súčasne vládnu. Len spoluprácou najkvalitnejších ľudí z celého politického spektra a najlepších riešení by sa tie sľubované predvolebné istoty mohli stať prípadne aj realitou. Bolo by ale potrebné preskočiť vlastný tieň (to platí pre všetky strany) a zostaviť vládu odborníkov.

To by ale každý zodpovedný politik musel mať na zreteli súčasné problémy veľkej časti občanov a všetko ostatné (stranícke) nechať stranou. Viem, že to zneje ako utópia, ale Slovensku by to v týchto ekonomicky ťažkých časoch len prospelo. A nie je pre každú vládu najdôležitejšie práve blaho vlastného národa? To by mala byť "psia" povinnosť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Slovan nemá peniaze ani hráčov a stráca to najcennejšie. Fanúšikov

Viac ako o postupe do play off sa začína hovoriť, či klub vôbec dohrá sezónu v KHL.

EKONOMIKA

U. S. Steel odchádza, o košickú fabriku bojujú Třinecké železárny

U. S. Steel predáva košické železiarne.

KOMENTÁRE

Úbohá stredná trieda, tá sa vo Ficovom vlaku nevezie zadarmo

Ak sa niektorí chcú mať závratne dobre, musia sa tí ostatní mať horšie.


Už ste čítali?